Kada pasensta vitaminai
Vitaminus saugu vartoti net pasibaigus jų galiojimo laikui.
Jie nei sugenda, nei tampa pavojingi, tiesiog pasidaro mažiau veiksmingi. Iš jų negauname tiek biologiškai aktyvių medžiagų, kiek turėtume.
Įprastai vitaminai dar būna tinkami vartoti dvejus metus pasibaigus galiojimui. Ir tabletės yra ilgaamžiškesnės už kramtomuosius vitaminus ar guminukus.
• Multivitaminai tinka ne visiems. Nors jie patogesni, kai norima profilaktiškai apsirūpinti maistinėmis medžiagoms, ne kiekvienam žmogui yra optimalus pasirinkimas.
Neatsitiktinai multivitaminų kompleksai taikomi specifinėms asmenų grupėms: vyrams, moterims, senjorams, nėščiosioms ir kt. Atkreipkite į tai dėmesį, kaip ir į sudėtį – kai kuriuose jų atskirų vitaminų kiekiai gali būti didesni nei jums reikalinga dienos norma.
Pavyzdžiui, rūkantiesiems – ar buvusiems rūkaliams – primygtinai rekomenduojama vengti multivitaminų su dideliu kiekiu vitamino A ir beta karoteno, nes jie gali padidinti plaučių vėžio riziką.
Ir išvis: prieš pradedant vartoti vitaminus geriau pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
• Nepamirškite vitaminų skirstymo į tirpstančiuosius vandenyje ir riebaluose.
Pirmuosius organizmas pasisavina labai greitai, o perteklių pašalina su šlapimu. Todėl tokių vitaminų, kaip C arba B grupės, atsargos turi būti pildomos dažnai.
Riebaluose tirpstantys vitaminai pasisavinami plonosiose žarnose, jų perteklius saugomas kepenyse ir riebaliniuose audiniuose. Kaip visi žinome, tokius vitaminus – iš 13 medicinos pripažįstamų tokių yra tik keturi: A, D, E ir K, – geriau vartoti su riebalų turinčiu maistu.
Deja, kadangi riebaluose tirpstantys vitaminai „sandėliuojami“ organizme, padauginus jų gali kilti sveikatos problemų.
• Ilgą laiką ir dideliais kiekiais vartojant tam tikrus vitaminus jie gali tapti toksiški bei turėti šalutinį poveikį. Tokiems priskiriamas vitaminas B3, arba niacinas (gali sukelti odos paraudimą, niežulį, pykinimą, galvos skausmus, vėmimo priepuolius, galvos svaigimą, viršutinės pilvo dalies skausmus), vitaminas A (perdozavimo simptomai – galvos sopulys, dirglumas, pilvo skausmai, vėmimas, bėrimas, sutrikusi rega, mieguistumas) ir vitaminas E (padauginus kyla kraujavimo rizika, tai ypač aktualu vartojantiesiems kraują skystinančius vaistus).