Žaliasis miegamojo pasaulis
Visi žinome, jog gėlės namuose, – ar tai būtų puokštės, ar vazoniniai augalai, – daro aplinką jaukesnę ir sveikesnę.
Tai ypač aktualu šaltuoju metų laiku, kai nebegalime mėgautis žaluma sode, ir ypač vienoje svarbiausių namų erdvių.
Oro filtrai vazonuose
Kambarinius augalus statome ant palangių virtuvėje ir svetainėje, vaikų kambaryje, darbo kabinete ir net vonioje. Tačiau bene reikalingiausi jie miegamajame. Ten, kur, po darbo, praleidžiame didžiąją gyvenimo dalį.
Juk vargu ar yra namuose kita tokia vieta, kurioje išbūname šešias aštuonias valandas iš eilės. Virtuvėje tiek laiko praleidžia nebent profesionalūs virėjai, o svetainėje prie televizoriaus – tik tie, kurie nenori arba neturi jėgų išeiti iš namų. Visi kiti – vaikai, tėvai ir aktyvų gyvenimo būdą propaguojantys pensininkai – namo parsiranda vakarėjant ir daugiausia laiko praleidžia kaip tik miegamajame.
Per miegus žmogus kvėpuoja giliau nei įprastai – vadinasi, reikia pasirūpinti, kad miegamojo oras būtų grynas. O augalai naktį, kai žmonės miega, tamsiosios fotosintezės fazės periodu sugeria anglies dvideginį ir prisotina orą deguonies. Štai kodėl jie tokie svarbūs kaimynai naktį ilsintis.
Apelsinais kvepiantys sapnai
Augalai yra vienas geriausių būdų valyti orą patalpose. Tačiau dauguma jų pasižymi dar ir gausybe kitų naudingųjų savybių – pavyzdžiui, išskiria į aplinką baktericidines medžiagas.
Iš tokių paminėtini eteriniai augalai.
Ne veltui mūsų močiutės taip mėgo pelargonijas – vienas pagrindinių vazoninių eterinių augalų, kurios pastatytos ant palangės ir orą valo, ir nuotaiką gerina.
Ypač naudinga pelargonijų aromatu kvėpuoti moterims: šis augalas normalizuoja hormonų lygį.
Jeigu nesate dideli pelargonijų, niekaip negalinčių atsikratyti visiškai nepelnytos „kaimo gėlės“ etiketės, gerbėjai, jas puikiai pakeis geranijos.
Analogiškomis baktericidinėmis ir raminamosiomis savybėmis pasižymi citrusiniai augalai. Kambariniai jų atstovai – citrinos, citronai, mandarinai, apelsinmedžiai, greipfrutai. Nuostabų aromatą skleidžia ne tik jų žiedai, bet ir lapai, ir nokstančių vaisių žievelė.
Vienintelis tokių augalų trūkumas – iš šiltųjų kraštų atsineštas įprotis žiemoti vėsioje patalpoje. Taigi žiemą geriausia laikyti juos apšiltintame balkone, kur temperatūra nepakyla aukščiau 13 laipsnių. Citrinoms reikia dar mažiau šilumos – vos dviejų šešių laipsnių. Vargu ar jums patiktų miegoti tokios temperatūros patalpoje.
Kita silpnoji citrusinių savybė – jie blogai ištveria skersvėjus, o miegamasis – tokia patalpa, kurios neįmanoma nevėdinti.
Tačiau jeigu vis dėlto ryšitės pastatyti ten vazoną su citrinmedžiu ar apelsinmedžiu, privalėsite tinkamai juo pasirūpinti. Mat tokie augalai neigiama reaguoja į chlorą, todėl
vandenį jiems laistyti reikia ruošti ypač kruopščiai.
Be to, augalus reikia dažnai purkšti ir kartą per savaitę tręšti mineralinėmis trąšomis.
Amžinų nebūna
Labai geras augalas miegamajame – lauramedis. Lauro šakelė vaiko lovos galvūgalyje kadaise laikyta geriausia priemone nuo nemigos.
Suaugusieji gerai miega, kai prie jų lovos stovi levanda ar rozmarinas. Bet šiuos augalus reikėtų vertinti kaip laikino apželdinimo priemones – nugyvenę jiems skirtą laiką, jie nudžiūva ir gaivinti jų nebebūna prasmės.
Be to, ir levandas, ir rozmarinus prižiūrėti sunku: kad ir kaip kruopščiai laistomi ar tręšiami, jie negyvens ilgiau, nei nuspręs patys.
Prieš miegą ir miegant labai sveika kvėpuoti rožių aromatu. Deja, ne visos vazoninės rožės kvepia. Tačiau ir bekvapės gražiai atrodo ant tualetinio staliuko miegamajame.
O jei norite aromato, pamėginkite ateinančią vasarą įšaknydinti vieną sodo rožių ir žiemai pernešti į miegamąjį. (Gal ir vasaros laukti nereikės – kartais įsišaknija ir kioskuo se bei parduotuvėse parduodamos storastiebės rožės.)
Oras miegamajame turi būti ne tik švarus, bet ir pagal galimybes drėgnesnis nei kitose patalpose. Geri oro drėkintojai – stambialapiai augalai: bananai, sparmanijos, kinrožės, rombalapiai cisai.
Žibutės tinka ne visur
Jei esate užkietėję tikrieji sodininkai ar tuo labiau daržininkai, ir augalai interjere jus domina tik kaip dizaino elementas, pakaks žinoti kelias paprastas taisykles ir jomis vadovautis.
Taigi jeigu jūsų miegamasis ganėtinai didelis, nebandykite papuošti jo mažomis gėlytėmis, tokiomis kaip Afrikos žibutė ar miniatiūriniai kaktusai. Geriau pastatyti jame vieną vešlų vazoninį augalą – palmę ar fikusą. Bet prieš tai apgalvoti, kaip jis bus apšviečiamas, nes ir tokiems augalams būtina saulės ar bent dirbtinė šviesa.
Kurį laiką miegamajame gali vešliai augti paparčiai: jie dideli, efektingai atrodo, mėgsta pavėsį, bet dažniausiai reikalauja drėgnesnio oro.
Nedidelis miegamasis – puiki vieta išbandyti savo, kaip augalų komponavimo meistro, gabumus. Tokioje patalpoje gali gyventi įvairiausios kambarinės gėlės. Tiesa, jei neišspręstas teisingo apšvietimo klausimas, augalai ne gyvens, o kankinsis, tad būsite priversti vis ieškoti jiems komfortiškesnės vietos: statyti ant palangės, nešti į kitą kambarį, kur šviesiau ar vėsiau, šilčiau ir greta galbūt stovi akvariumas, papildomai drėkinantis orą.
Psichologų nuomone, svarbiausi vaizdai – tie, kuriuos mūsų sąmonė užfiksavo prieš miegą. Taigi pasistenkite, kad jūsų miegamasis keltų tik malonias asociacijas. Kambariniai augalai jums padės.
Jeigu miegamojo sienos išklijuotos ryškiaspalviais tapetais, gėlės turi būti dideliais vienspalviais lapais. Jei sienos vienspalvės, galima leisti sau margalapių augalų karaliją – bet tik įvertinus faktą, kad visi margalapiai mėgsta šviesą.
Ramių spalvų miegamojo interjere tiks ryškiai žydintys augalai: azalijos, anturiai, persiškieji ciklamenai.