Nepakantumas maistui: širdis prašo, skrandis – nepriima
Ar gali būti, kad nemalonūs simptomai, kuriuos jaučiate, – maisto netoleravimo ženklas?
Norite tikėkite, norite ne, bet jautrumas maisto produktams – ganėtinai dažnas reiškinys. Ekspertų nuomone, daugiau kaip 20 proc. vadinamųjų išsivysčiusių šalių gyventojų kenčia dėl kokios nors jo formos.
Bet blogiausia ne tai, o kad daugelis tų žmonių nė neįtaria negaluojantys.
Mokslininkai pataria, kokių žvalgytis ženklų, išduodančių maisto netoleravimą net tais atvejais, kai nešauna į galvą jo įtarti.
Niežtintys bėrimai
Bėrimai ir niežulys – dažnas įvairių produktų netoleravimo simptomas, paprastai pasireiškiantis kelios valandos po to, kai to maisto buvo suvalgyta.
Prisiminę, ką valgėte paskiausiai, greičiausiai nustatysite ir kaltininką.
Pilvo skausmai
Žmonės, netoleruojantys konkrečios maisto grupės produktų, dažniausiai patys pastebi, kad nemalonūs raižantys pilvo skausmai prasideda pavalgius.
Taip nutinka netoleruojant laktozės, sergant gliutenine enteropatija (arba celiakine liga, celiakija) ir žarnyno uždegimu. Todėl pajutus simptomus primygtinai patariama kreiptis į gydytojus.
Vidurių pūtimas
Kartais toks reiškinys būna visiškai normalus – kai padauginame maisto ar užvalgome dujų kaupimą skatinančių produktų, kaip kad pupelės.
Tačiau jeigu pūtimas tampa nuolatiniu reiškiniu, tai gali byloti apie sveikatos problemą. Pavyzdžiui – maisto netoleravimą. Vidurių pūtimą gali skatinti daugybė įvairių produktų.
Dujų kaupimasis ir meteorizmas
Gal ši pokalbio tema ir ne pati maloniausia, tačiau be galo svarbi, mat gali reikšti rimtą sveikatos sutrikimą.
Dažniausiai ši bėda būna susijusi su laktozės netoleravimu. Žmonės, negalintys normaliai virškinti pieno produktų, neretai skundžiasi itin smarkiu dujų kaupimusi organizme su visomis to pasekmėmis.
Bet kaltas čia gali būti ne tik pienas – kiti maisto produktai taip pat.
Nemiga
Natūralu, jeigu retkarčiais būna sunkiau užmigti. Tačiau nuolat taip tęstis negali.
Nors nemigą gali išprovokuoti daugybė dalykų, visgi verta pasižvalgyti ir po savo valgiaraštį.
Aišku, dažniausiai miego sutrikimai siejami su kofeino netoleravimu. Tuomet net menki kiekiai gaiviųjų gėrimų su kofeinu, arbatos ar kavos trukdys užmigti ir gerai išsimiegoti.
Skausmingi spazmai
Jeigu patiriate juos reguliariai, reikėtų imtis priemonių.
Su tokiais simptomais į gydytoją besikreipiantys pacientai dažnai sužino paprasčiausiai netoleruojantys laktozės. Bet jeigu skausmingų spazmų šaltinis ne pieno produktai, gali tekti ir nuodugniau peržiūrėti valgiaraštį.
Nuolatinis nuovargis
Dažnai popiet jaučiate energijos stygių – tarsi kokia vidinė baterija išsikrautų visada tuo pačiu dienos metu? Ir nesvarbu, kad pailsėjote – nuovargis tik didėja?
Jeigu į abu klausimus atsakėte teigiamai, gal ir jus kamuoja maisto netoleravimas.
Nuovargis, o kartais ir net visiško išsekimo jausmas priskiriamas prie celiakijos ir žarnyno uždegimo simptomų. Turėsite kreiptis į gydytoją, kad išsiaiškintumėte tiesą.
Pykinimas
Vėmimas ir pykinimas – du skirtingi dalykai, nebūtinai pasireiškiantys kartu. Galite justi pykinimą, bet nenorėti vemti. Tik nuo to savijauta, deja, mažiau bjauri nebūna.
Laktozės netoleruojantys žmonės itin dažnai skundžiasi pykinimu, kai suvalgo pieno produktų. Tačiau tokiu simptomu gali reikštis ir kitokio maisto netoleravimas, taip pat kai kurios ligos.
Raumenų skausmai
Kartais jie neturi nieko bendra su fiziniais krūviais ir labai daug bendro – su maistu jūsų lėkštėje.
Daug kas gal ir nustebs sužinojęs, kad vienas šalutinių neceliakinio jautrumo glitimui ir glitimo netoleravimo pasireiškimų yra būtent raumenų bei sąnarių skausmai.
Taigi jei kamuojatės be jokios žinomos priežasties, kreipkitės konsultacijos į profesionalus.
Viduriavimas
Dar viena delikati, bet būtina aptarti tema. Jeigu viduriavimas kamuoja dažnai, tai gali būti ženklas, jog jūsų kūnas kažką atmeta.
Vienkartinis viduriavimo atvejis greičiausiai bus susijęs su vienkartine problema – apsinuodijimu maistu. Jeigu reiškinys kartojasi reguliariai, tai jau gali būti kokios nors sveikatos būklės simptomas.
Viduriavimą gali sukelti daugelis maisto netoleravimo formų, tad tikrai vertėtų pasitikrinti.
Vidurių užkietėjimas
Tai kita ir ne mažiau nemaloni tos pačios bjaurios monetos pusė.
Jeigu nuolat vargstate dėl užkietėjusių vidurių, gali būti kaltas maistas – ir labiau nei įsivaizduojate.
Su glitimo netoleravimu susijusios ligos, kaip jau nesyk minėta celiakija, dažnai susiduria su vidurių užkietėjimu.
Bet kad ir kokia būtų priežastis, į tokius sutrikimus negalima numoti ranka – būtina ieškoti atsakymų.
Dilgčiojimas ir niežėjimas burnoje
Kada nors teko patirti tokį dalyką kaip niežulys burnoje iškart po valgio? Tai gali būti ženklas, jog esate alergiški kažkuriam suvalgytam produktui.
Alerginis niežulys ir dilgčiojimas burnoje paprastai pajuntamas praėjus vos kelioms minutėms ar net sekundėms – taigi tespėjus nuryti maistą.
Alergija maistui ir jo netoleravimas – skirtingos problemos. Labai svarbu kuo greičiau kreiptis į specialistus ir išsitirti.
Netikėtas svorio netekimas
Kai sportuojame ir (arba) maitinamės nekaloringai, tirpstantys kilogramai – tai, ko visi pagrįstai tikimės. Tačiau kai svoris krinta staiga, be akivaizdžios priežasties, būtina ieškoti problemos.
Tai, beje, gerai žinomas glitimo netoleravimo požymis, tad neskubėkite panikuoti. Bet pas gydytoją būtinai apsilankykite.
Depresija
Manyti, kad fizinė ir psichinė sveikata niekaip tarpusavyje nesusijusios, iš dalies teisinga, bet anaiptol ne visada.
Mokslininkai yra nustatę stebėtiną ryšį tarp neceliakinio jautrumo glitimui ir depresijos arba depresinių minčių priepuolių.
Tad nors yra gerokai daugiau priežasčių šiai labai paplitusiai psichikos būklei išsivystyti, visada derėtų įvertinti ir mitybos įtaką.
Nerimas
Negatyvus mąstymas ir nerimas – dar vienas galimas neceliakinio jautrumo glitimui simptomas.
Tokią būklę dažnai lydi miglota ar sutrikusi sąmonė.
Jeigu esate kamuojami nerimo, kuo greičiau kreipsitės pagalbos, tuo geriau.
Švokštimas
Toks garsas kvėpuojant visada kelia susirūpinimą, net kai būname peršalę. Jeigu švokšti pradedame nesirgdami, dar labiau.
Tačiau ir vėlgi neskubėkite panikuoti: šis simptomas irgi kartais būna susijęs su mityba, konkrečiai – kviečių netoleravimu.
Dar dėl reakcijos į kviečius gali patinti, pradėti niežtėti nosies ertmės ir gerklės gleivinė.
Gurgėjimas pilve
Visi esame jį girdėję, kai praalkstame. Truputį nesmagu, jei taip nutinka tarp žmonių, bet neverta nerimauti.
Tačiau jeigu pastebėjote, kad jūsų pilvas burbuliuoja nuolat, ypač virškindamas maistą, tai gali būti laktozės netoleravimo ženklas.
Stebėkite savijautą pavalgius ir, jei reikia, kreipkitės pagalbos.
Sudirgimas
Pastebėjote, jog išgėrę puodelį kavos tampate nervingi, dirglūs, jautrūs, susierzinate dėl visiškų niekų? Ir taip nutinka dažnai? Tuomet turite bėdų dėl kofeino.
Tyrėjai nustatė, jog didelės kofeino dozės sukelia tokias reakcijas. O žmonėms, jį silpnai toleruojantiems, net ir menko jo kiekio pakanka.
Nepaaiškinamas prakaitavimas
Kitas ženklas, kad galbūt turite bėdų dėl kofeino toleravimo.
Beje, tai viena naujausių maisto netoleravimo formų. Kai kurių žmonių organizmas tiesiog lėčiau metabolizuoja kofeiną nei kitų, ir prakaitavimas tampa to šalutiniu požymiu.
Jeigu taip būna ir jums, specialistai rekomenduoja sumažinti kofeino vartojimą.
Galvos skausmai
Galvos sopulys ar dar blogiau – migreniniai galvos skausmai iškart užvalgius tam tikro maisto, tai situacija, kurią verta patyrinėti su specialistais.
Tokie simptomai gana dažni tarp žmonių, kurių padidėjęs jautrumas glutamo rūgščiai, šios gausu pomidoruose, sojų padaže, grybuose.
Specialistai jiems rekomenduoja rašyti mitybos dienoraštį – tai padeda lengviau susekti, kurie produktai sukelia negalavimus.