Tikroji Pono Byno istorija
Galima pajuokauti, kad Rovano Atkinsono vardas gal ir nėra toks žinomas kaip vienos iškiliausių komedijos figūrų Pono Byno, bet bendra jiedu turi nemažai.
Abu padarė gilų įspūdį viso pasaulio žiūrovams.
„Man patinka jį vaidinti ir man tai labai lengva, nes aš jį labai gerai pažįstu“, – taip apie įkūnytą kultinį tylųjį personažą kalbėjo aktorius.
Vaikystę lydėjo patyčios
Rovanas Atkinsonas – britų aktorius, komikas ir rašytojas, visame pasaulyje išgarsėjęs savo legendiniu personažu Ponu Bynu, atšventė 70-ąjį gimtadienį.
R. Atkinsono nepakartojama veido mimika, tyli komedija ir unikalus humoro jausmas pavertė jį viena ryškiausių XX–XXI a. komedijos žvaigždžių.
Rovanas Sebastianas Atkinsonas gimė 1955 m. sausio 6-ąją Konseto miestelyje, Durhamo grafystėje, Anglijoje. Jis – jauniausias iš keturių brolių.
Rovanas užaugo vidurinės klasės šeimoje. Jo tėvas Erikas Atkinsonas buvo ūkininkas ir įmonės direktorius, o motina Ela Mei Beinbridž – namų šeimininkė.
Būsimoji komedijos legenda mokėsi Durhamo Choristerių mokykloje – prestižinėje berniukų ugdymo įstaigoje, kaip ir būsimas Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Tonis Bleiras.
Mokykloje R. Atkinsonas pasižymėjo ne sporto aikštelėje ar popamokinėse veiklose, bet akademiniais pasiekimais.
Rovanas buvo gana tylus ir intravertiškas vaikas. Drovus, laikėsi atokiai nuo kitų vaikų ir dažnai rinkdavosi būti vienas.
Prie to žymiai prisidėjo būsimo aktoriaus kalbos sutrikimas – vaikystėje jis siaubingai mikčiojo. Mikčiojimas ypač pasireikšdavo, kai pradėdavo sakinius su tam tikromis raidėmis. Dėl to berniukas neretai tapdavo patyčių objektu ir tarp bendraamžių, ir netgi tarp kai kurių mokytojų.
Be to, unikali berniuko veido struktūra ir didelės akys taip pat kėlė vaikų susidomėjimą ir tapo kandžių pašaipų priežastimi.
Nepaisant to, R. Atkinsonas rado būdą įveikti savo kompleksus – jis paniro į komediją. Išmokęs valdyti veido išraiškas ir kūno kalbą, suprato, kad gali prajuokinti žmones net ir be žodžių.
Tai vienas iš veiksnių, padėjusių jam sukurti garsųjį Pono Byno personažą, kuris beveik nekalba, bet yra nepaprastai išraiškingas ir sugeba bet kokias situacijas perteikti tik mimika.
Beje, R. Atkinsonas prisipažino, kad mikčiojimo iki šiol visiškai neatsikratė. Tačiau išmoko jį kontroliuoti.
„Tai užeina, tai praeina. Viskas priklauso nuo mano būsenos, bet kartais gali būti problema. Pastebėjau, kad kai esu įsijautęs į personažą, nebemikčioju“, – sakė jis.
Vietoje inžinieriaus tapo komiku
Būsimoji komedijos žvaigždė mokykloje buvo labai protingas ir stropus mokinys. Rovanas turėjo aštrų protą ir puikiai mokėsi, ypač gamtos mokslus. Jo mėgstamiausias dalykas buvo fizika, o būdamas paauglys jau domėjosi elektros inžinerija.
Aistra mokslui atvedė jį į Niukastlio universitetą, kur įgijo elektros inžinieriaus laipsnį. Nepaisant gabumų tiksliesiems mokslams, Rovanas jau ten pajuto trauką scenos menui – šios aistros vėliau karštai ir sieks.
Kadangi buvo tylus ir intravertas, niekas jo neįsivaizdavo kaip aktoriaus ir dar garsaus – daugelis manė, kad jis taps mokslininku ar inžinieriumi.
Tačiau tikroji Atkinsono aistra buvo ne elektronika, o vaidybos menas.
Studijuodamas Rovanas susipažino su studentų teatro veikla ir pradėjo vaidinti.
1975 m. Atkinsonas įstojo į Oksfordo universitetą, kur prestižiniame Karalienės koledže tęsė elektros inžinerijos magistrantūros studijas. Čia jis galutinai suprato, kad tikrasis jo pašaukimas – ne technologijos, o komedija ir vaidyba.
Elektronikos inžineriją visiškai apleido dėl aktorystės.
Dar studijų metais prisijungė prie universiteto dramos grupės „Oxford Revue“, kur susipažino su būsimais kolegomis Ričardu Kurtisu – būsimu „Juodojo Grifo“ scenaristu, vėliau tapusiu garsiu Holivudo režisieriumi, bei Hovardu Gudalu, kompozitoriumi, sukūrusiu muziką „Pono Byno“ ir „Juodojo Grifo“ serialams.
Pirmasis proveržis
R. Atkinsonas sužavėjo publiką neįprasta kūno plastika, išraiškingomis mimikomis ir gebėjimu juokinti be žodžių.
Jo unikalus komedijos stilius patraukė visuomeninio Jungtinės Karalystės transliuotojo BBC dėmesį.
Televizijoje R. Atkinsonas debiutavo 1979-aisiais, buvo vienas iš laidos „Ne devintos valandos žinios“ aktorių, kūrusių satyrinius vaizdelius apie to meto politines ir kultūrines aktualijas.
Paskui vaidino įvairiuose komiškuose serialuose ir trumpose komedijose.
Tai buvo didelis žingsnis jo karjeroje – Atkinsonas tapo visoje Jungtinėje Karalystėje populiariu komiku.
1983 m. R. Atkinsonas kartu su Ričardu Kurtisu sukūrė legendinį serialą „Juodasis Grifas“. Šis tapo viena sėkmingiausių britų komedijų. Joje aktorius įkūnijo įvairius egoistiškus ir gudrius personažus skirtingose istorinėse epochose.
„Juodasis Grifas“ išskirtinis tuo, kad ne tik juokino, bet ir sugebėjo įtraukti politinį bei istorinį humorą.
![](https://sekunde.lt/content/uploads/2025/02/naujoji.jpg)
Pasaulinė šlovė
1990 m. pasaulis susipažino su Ponu Bynu – tylia, bet ekscentriška komiška figūra, kurią, kaip sakė pats aktorius, įkvėpė genialusis Čarlis Čaplinas ir prancūzų mimas Žakas Tati.
Šis personažas tapo pasaulinės popkultūros dalimi dėl savo unikalių komedijos įgūdžių ir beveik bežodės išraiškos. Serialas turėjo tik 14 epizodų, tačiau jų pakako, kad Ponas Bynas taptų pasaulinio lygio ikona. Jo komiškos situacijos buvo suprantamos bet kuriam žmogui, nepaisant kalbos ar kultūros.
Ponas Bynas tapo fenomenu ir vienu iš Jungtinės Karalystės simbolių, kartais vis dar pasirodančiu ypatingomis progomis, pavyzdžiui, 2012-aisiais Londono olimpinių žaidynių atidaryme.
Kaip dažnai juokaujama, Pono Byno vardą visi iki šiol žino geriau nei R. Atkinsono.
„Kartais žmonės mane atpažįsta tik pusiau, todėl labai ilgai spokso bandydami suprasti, čia aš ar ne aš. Tiesa, kartą prie manęs priėjo vyras ir pasiteiravo, ar man kas nors yra sakęs, kad esu be galo panašus į Poną Byną. Kai pasakiau, kad aš ir vaidinu Byną, jis tik nusijuokė“, – interviu pasakojo aktorius.
R. Atkinsonas taip pat sukūrė du pilnametražius „Pono Byno“ filmus: 1997 m. pasirodęs tarptautinis hitas uždirbo daugiau nei 250 mln. dolerių.
O 2007 m. pasaulis išvydo antrąjį filmą, kuriame Ponas Bynas keliauja į Prancūziją.
Kadangi originalus „Pono Byno“ televizijos serialas baigtas 1995 m., jo kūrėjai nusprendė suteikti šiam personažui naują gyvenimą ir animacijos formatu. Serialą prodiusavo „Tiger Aspect Productions“, o pats Atkinsonas prisidėjo prie kūrybinio proceso – jis buvo vykdomasis prodiuseris ir netgi įrašė įvairius murmėjimus bei garsus, suteikdamas animaciniam herojui autentiškumo.
Pirmasis animacinio filmuko sezonas pasirodė 2002 m., o dėl didelio populiarumo 2015 m. sukurtas antrasis sezonas.
Animacinis „Pono Byno“ serialas padėjo dar labiau išpopuliarinti šį kultinį personažą tarp jaunesnės auditorijos.
2007-aisiais juosta „Pono Byno atostogos“ buvo paskutinis šio personažo pasirodymas kine ir televizijoje.
„Kai man sukako 50, atsirado didelė rizika, kad mano herojus pradės atrodyti labai geriatriškai“, – juokėsi aktorius.
R. Atkinsonas neapsiribojo vien tik Ponu Bynu.
2003 m. jis sukūrė šnipų parodijos filmą „Džonis Inglišas“ – smagią Džeimso Bondo parodiją. Filmas tapo toks sėkmingas, kad sukurti dar du jo tęsiniai.
Ši trilogija leido R. Atkinsonui parodyti kitokią, bet vis tiek absurdiškai juokingą savo pusę.
![](https://sekunde.lt/content/uploads/2025/02/buvusi.jpg)
Po devyniais užraktais
Nors scenoje ir ekrane R. Atkinsonas yra tikras šoumenas, realiame gyvenime jis ypač vertina privatumą ir apie asmeninį gyvenimą nepasakoja.
Dar 1980-ųjų pabaigoje Atkinsonas susipažino su makiažo meistre Sunetra Sastri, dirbusia BBC. Jiedu susituokė 1990 m. ir susilaukė dviejų vaikų: sūnaus Bendžamino ir dukters Lili.
Tačiau 2015 metais, po 24 metų santuokos, R. Atkinsonas ir S. Sastri oficialiai išsiskyrė.
Skyrybų priežastimi buvo nurodytas R. Atkinsono „neracionalus elgesys“. Tais pačiais metais aktorius pradėjo santykius su aktore ir komike Luiza Ford, su kuria susipažino dar 2013 metais per spektaklio „Quartermaine’s Terms“ repeticijas. Dėl šio romano iširo pirmoji komiko šeima.
Nepaisant didelio amžiaus skirtumo – R. Atkinsonui tuo metu buvo 62 metai, o L. Ford – 34-eri, 2017 metų gruodį pora susilaukė dukters Islos – tai trečioji aktoriaus atžala.
Pora dabar dažnai pastebima kartu viešuose renginiuose.
Viešai prieinama informacija apie R. Atkinsono atžalų profesijas yra gana ribota. Jo dukra Lili, regis, seka tėčio pėdomis. Ji yra ir muzikantė, ir vizualioji menininkė, kartais dalijasi savo darbais socialinėse platformose.
Jos brolis Bendžaminas tarnauja britų armijos specializuotame padalinyje.
Dar 2016 metais jis socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė, kad gavo laišką iš Sandhursto – karo akademijos, kurioje mokėsi princai Viljamas ir Haris.
Bendžamino ir Lili mažoji sesutė Isla gyvena Pietų Oksfordšyre, Anglijoje. Apie ją žinoma labai mažai, nes nė vienas iš tėvų interviu apie ją nekalba.
Aistringas kolekcininkas
Nors apie asmeninį gyvenimą tyli, kiek daugiau R. Atkinsonas papasakoja apie savo aistrą seniems automobiliams.
Aktorius yra aistringas automobilių kolekcininkas ir lenktynininkas.
Vienas iš jo įspūdingiausių automobilių kolekcijos egzempliorių buvo retas „McLaren F1“, kurį jis įsigijo dar 1997 metais. Tai – vienas brangiausių automobilių pasaulyje.
„McLaren F1“ – legendinis superautomobilis, pagamintas 1990-aisiais, garsėjantis išskirtiniu dizainu ir neįtikėtinu greičiu. Aktorius šį automobilį naudojo ne tik kaip kolekcinį eksponatą, bet ir juo kasdien važinėjo.
Tiesa, su savo numylėtiniu net du kartus pateko į avariją.
1999 m. spalį netoli Garstango, Lankašyre, R. Atkinsono „McLaren F1“ susidūrė su kitu automobiliu. Nors žala nebuvo didelė, incidentas sulaukė žiniasklaidos dėmesio.
Antroji, daug rimtesnė, avarija įvyko 2011 m. rugpjūtį. Atsitrenkus į medį ir stulpą, R. Atkinsono vairuojamas automobilis užsiliepsnojo.
Aktorius patyrė peties sužalojimą, tačiau rimtesnių sužeidimų, laimė, išvengė.
Po antrosios avarijos automobilio remontas truko ilgiau nei metus ir komikui atsiėjo apie 910 tūkst. svarų sterlingų. Tai tapo didžiausia draudimo išmoka Didžiosios Britanijos istorijoje.
Visgi 2015 m. R. Atkinsonas savo „McLaren F1“ nusprendė parduoti.
Automobilis į kitų šeimininkų rankas perėjo už įspūdingą sumą – apie 8 milijonus svarų sterlingų.