Skausmas gali pranašauti netikėtą ligą
Vieną artėjančios demencijos ženklų galima pastebėti net prieš 16 metų, rodo naujausi tyrimai.
Kuo anksčiau diagnozuojama demencija, tuo geriau. Deja, tą padaryti nepaprasta. Pastebėti pačius pirmuosius simptomus itin sudėtinga, nes jie subtilūs ir gali būti susiję su natūraliu senėjimo procesu ar kitais, ne tokiais rimtais sveikatos sutrikimais.
Vis dėlto išsamūs tyrimai padėjo atrasti vieną specifinį demencijos simptomą, pasireiškiantį net iki šešiolikos metų prieš patvirtinant diagnozę. Ir tai yra skausmas.
Daugelis silpnaprotyste sergančių pacientų kenčia lėtinius skausmus. Tačiau iki šiol nebuvo tvirtai žinoma, ar jie prisideda prie demencijos vystymosi, ar galbūt ją paspartina. O gal tiesiog šie du negalavimai žengia koja kojon, nes yra sukeliami to paties dar nežinomo faktoriaus?
Senėjimo procesus stebintys ekspertai jau kuris laikas žino, jog su demencija susiję pakitimai smegenyse prasideda keli dešimtmečiai iki diagnozės (konkretus žinomas skaičius – net 34-eri metai).
Todėl abejojama, kad skausmą reikėtų laikyti rizikos faktoriumi susirgti demencija. Greičiau lėtiniai skausmai gali būti ankstyvas demencijos simptomas arba su ja susijęs reiškinys.
Kitaip sakant, gali būti, jog besivystančios demencijos išprovokuoti pakitimai smegenyse lemia stipresnius skausmus.
Taigi jei pastebėjote, kad jus vis dažniau kamuoja stiprus skausmas arba skausmas ima trukdyti gyventi normalų kasdienį gyvenimą, nepulkite į paniką, bet vis dėlto pradėkite atidžiau stebėti savo savijautą.
Dairytis, anot specialistų, reikėtų kitų ankstyvųjų demencijos požymių, kaip atminties problemos, prasta koncentracija, sunkiau atliekamos įprastos užduotys, dažnesnė sutrikimo būsena.
Sunkumai ieškant tinkamų žodžių, nuotaikų svyravimai, apatija, kartojimasis, vis daugiau pastangų reikalaujantis prisitaikymas irgi priskiriami ankstyviesiems senatvinės silpnaprotystės simptomams.