Kotletai, kuriems mėsa nereikalinga
Daržovių kotletai – puikiausias patiekalas ir ne tik tiems, kas nevalgo mėsos.
O dar taip lengvai pagaminami ir iš bet kokių daržovių: bulvių, morkų, špinatų, cukinijų, moliūgų, burokėlių, brokolių, žiedinių kopūstų, kitų.
Kaip jas suderinsite, tokį skonį ir gausite!
Daržovių kotletai
Reikės (4 porcijoms): 1 didelės morkos, 1 didelės cukinijos, 300 g kopūsto, 2 česnako skiltelių, 1 nedidelio petražolių kuokštelio, 2 šaukštų miltų, 2 šaukštų manų kruopų, paprikų miltelių, 1 kiaušinio, 1 kiaušinio trynio, 1 šaukšto riebios grietinės, lydyto sviesto, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų.
Morką ir cukiniją stambiai sutarkuokite. Kopūstą smulkiai sukapokite.
Sumaišę daržoves, kaip reikiant pasūdykite ir pagniaužykite, kad išsiskirtų sultys.
Po 15 minučių sultis nuspauskite, pridėkite į daržoves kapotų česnakų ir petražolių.
Sumaišykite miltus, manus, juoduosius pipirus ir paprikas. Atskirai suplakite kiaušinį su tryniu ir grietine.
Labai gerai sumaišykite daržoves, kiaušinio plakinį ir miltus. Palikite pastovėti 10 minučių – masė neturėtų būti tiršta.
Įkaitinkite keptuvėje sviestą. Dėkite šaukštu kotletų masę, kepkite uždengę dangčiu, kol apskrus iš abiejų pusių.
Morkų kotletai su soromis
Reikės (4 porcijoms): 0,5 stiklinės sorų, 1,5 stiklinės vandens arba pieno, 2 nedidelių morkų, 1 kiaušinio, 10 g sviesto, druskos, maltų džiūvėsių, lydyto sviesto (kepti).
Soras 5–6 kartus nuskalaukite šaltu vandeniu, tada perliekite verdančiu ir vandenyje arba piene išvirkite tirštą tąsią košę. Pasūdykite.
Morką supjaustykite skridinėliais arba šiaudeliais. Suberkite į prikaistuvį, įpilkite 2 šaukštus vandens, įdėkite sviesto ir uždengę troškinkite 5–6 minutes. Tada sutrinkite į tyrę ir sumaišykite su koše. Įmuškite kiaušinį, vėl pasūdykite ir išmaišykite.
Formuokite ovalius kotletus, apvoliokite maltuose džiūvėsiuose ir apskrudinkite įkaitintame svieste iš abiejų pusių. Patiekite su grietine.
Daržovių faršo kotletai
Reikės (4 porcijoms): 400 g morkų, 300 g bulvių, 200 g svogūnų, 4 česnako skiltelių, 80 g tirštos sorų košės, 15 g kukurūzų krakmolo, aliejaus gruzdintuvei, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų; padažui: 125 g natūralaus jogurto, 100 g „Provansalio“ majonezo, 120 g žalumynų (petražolių, bazilikų, krapų, svogūnų laiškų), 4 česnako skiltelių, druskos.
Smulkiai supjaustytus svogūnus 10 minučių pakepinkite su 2 šaukštais aliejaus.
Morkas, česnakus ir bulves sumalkite mėsmale arba virtuvės kombainu. Pridėkite kepintų svogūnų, sorų košės, kiaušinių trynių, krakmolo, druskos ir pipirų ir labai gerai išmaišykite.
Vis sudrėkindami delnus lipdykite iš daržovių faršo nedidelius kotletukus ir dėkite ant aliejumi sutepto padėklo. Baigę 15–30 minučių padėkite į šaldytuvą.
Padažui susmulkinkite žalumynus su česnakais, sudėkite į trintuvo indą, užberkite druskos. Pastovėjusius taip 5 minutes, sutrinkite į pastą. Sumaišykite ją su jogurtu ir majonezu, pagardinkite druska, pipirais. Iki patieksite, laikykite šaldytuve.
Aliejų gruzdintuvei įkaitinkite iki 180 laipsnių. Kepkite kotletus porcijomis, kad gražiai apskrustų. Išgriebtus dėkite ant popierinių rankšluosčių, kad sugertų riebalų perteklių. Patiekite karštus su padažu.
Bulviniai kotletai su špinatais
Reikės (4 porcijoms): 400 g bulvių (geriau krakmolingų), 200 g grietinės, 1 kiaušinio, 250 g špinatų, 1 aitriosios paprikos, 4–5 krapo šakelių, 4 šaukštų miltų, aliejaus, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų.
Bulves su lupenomis užpilkite vandeniu, pasūdykite ir virkite uždengtame puode ant vidutinės ugnies 25 minutes.
Nuovirą nupilkite, bulves nulupkite.
Padažui į grietinę įmaišykite smulkiai pjaustytus krapus. Pagardinkite druska, pipirais.
Bulves sudėkite į didelį dubenį, sutrinkite į tyrę. Špinatų lapus, nuskabę kotelius, smulkiai sukapokite.
Aitriąją papriką perpjaukite išilgai, pašalinkite sėklas ir pertvaras, ankštį supjaustykite mažyčiais kubeliais.
Į dubenį su bulvėmis sudėkite papriką, špinatus, kiaušinio trynį, miltus, įberkite druskos ir pipirų – kruopščiai išmaišykite.
Sudrėkintais delnais formuokite iš faršo mažus apvalainus kotletukus ir dėkite ant lentelės.
Didelėje keptuvėje įkaitinkite 2 šaukštus aliejaus. Dėkite partijomis kotletus ir kepkite ant vidutinės ugnies iki gražiai pagels – maždaug po 3–4 minutes iš kiekvienos pusės. Jei reikės, papildykite aliejaus.
Kotletus patiekite su grietinės padažu.
O jeigu norite, galite kepti juos ir su įdaru – mėsos, grybų, sūrio.
Žiedinių kopūstų kotletai
Reikės (6 porcijoms): 1 kg žiedinių kopūstų, 2 kiaušinių, 2 krapo šakelių, 2 petražolės šakelių, 80 g miltų, 3–6 šaukštų aliejaus, druskos.
Kopūstą išskirstykite žiedynais, sudėkite į puodą ir užpilkite karštu vandeniu. Pasūdę užvirinkite ant stiprios ugnies ir dar 6 minutes pavirkite ant vidutinės. Išverskite ant sieto.
Dideliu peiliu sukapokite virtus žiedinius kopūstus, suberkite į dubenį.
Kiaušinius lengvai paplakę šluotele, užpilkite ant kopūstų, pabarstykite miltais ir išmaišykite.
Smulkiai supjaustykite krapų ir petražolių šakeles ir taip pat įmaišykite į faršą. Jei reikia, dar pasūdykite, galite įberti pipirų.
Didelėje keptuvėje įkaitinkite aliejų. Šaukštu dėkite žiedinių kopūstų masę palikdami tarpus tarp kotletų. Kepkite iš abiejų pusių iki rudos plutelės (apytikriai po 4 minutes). Jei reikės, įpilkite dar šlakelį aliejaus.
Jei norite, į faršą galite įdėti ir porą išspaustų česnako skiltelių – pikantiškesniam skoniui ir aromatui.
Patiekite kotletus su grietine arba padažu iš natūralaus jogurto su citrinos sultimis ir žievele.
Morkų ir obuolių kotletai
Reikės (6 porcijoms): 6 morkų, 0,5 stiklinės pieno, cukraus, 4 obuolių, 1 kiaušinio, 4 šaukštų sviesto, 2 šaukštų manų kruopų, 2 šaukštų maltų džiūvėsių.
Morkas supjaustykite smulkiai. Obuolių minkštimą – nedidukais kubeliais.
Prikaistuvyje pašildykite 2 šaukštus sviesto. Sudėkite morkas, užpilkite pienu, troškinkite 4 minutes. Tada verskite obuolius, manus, pabarstykite druska ir cukrumi ir troškinkite vis pamaišydami dar 3 minutes.
Prikaistuvio turinį ataušinkite. Įmuškite kiaušinį, išmaišykite ir pradėkite formuoti apvalainus kotletus. Kiekvieną apvolioję džiūvėsiuose, kepkite įkaitintame svieste po 3 minutes iš kiekvienos pusės.
Patiekite su grietine.
Šviežių kopūstų kotletai
Reikės (6 porcijoms): 1 nedidelio šviežio kopūsto gūžės, 1 vidutinės bulvės, 2 česnako skiltelių, 1 kiaušinio, 2 kiaušinių trynių, 2 šaukštų grietinės, 0,5 stiklinės manų (ir dar šiek tiek, jei reikės), 1 šaukšto krakmolo (su kaupu), lydyto sviesto, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų, grietinės – patiekti.
Kopūstą supjaustykite arba sutarkuokite gana plonais šiaudeliais, paskui dar sukapokite skersai.
Bulves sutarkuokite vidutinio dydžio tarka, česnakus – smulkia.
Dubenyje sumaišykite bulvių tarkius, kopūstus, česnakus, grietinę ir manus. Palikite pastovėti 5 minutes.
Kiaušinį suplakite su tryniais, krakmolu, druska ir pipirais. Įmaišykite į daržovių masę. Jeigu ji pasirodys pernelyg skysta, įberkite dar manų kruopų ir vėl pabrinkinkite 5 minutes.
Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių. Keptuvėje storu dugnu įkaitinkite lydytą sviestą.
Vis sudrėkindami delnus formuokite nedidelius kotletus ir apskrudinkite aliejuje iš abiejų pusių iki susiformuos rusva plutelė. Tada baikite juos kepti orkaitėje – užteks maždaug 15 minučių.
Patiekite karštus su grietine.
Brokolių kotletai
Reikės (4 porcijoms): 400–450 g šaldytų brokolių, 2 česnako skiltelių, 100 g kietojo sūrio, 2 kiaušinių, 3–4 šaukštų miltų, 4–6 šaukštų aliejaus (kepti), 2 krapo šakelių, 200 g grietinės, šviežiai maltų juodųjų pipirų, druskos.
Brokolius sudėkite į sietą ir pastatykite vėsioje vietoje, kad atitirptų (maždaug 30 minčių). Paskui sudėkite į trintuvo indą ir susmulkinkite.
Česnakus išspauskite į mažą dubenėlį. Kietąjį sūrį sutarkuokite vidutinio dydžio tarka.
Kiaušinius suplakite šluotele, užpilkite ant brokolių, pamaišykite. Sudėkite pusę česnakų, tarkuotą sūrį, miltus. Pagardinę druska, pipirais, kruopščiai išmaišykite.
Į didelę keptuvę įpylę dalį aliejaus įkaitinkite. Šaukštu dėkite brokolių masę ir kepkite iš abiejų pusių iki auksinės plutelės. Iškeptus kotletus laikykite šiltai iki patieksite.
Padažui nuskabytas krapų šakeles smulkiai supjaustykite, įmaišykite į grietinę su likusiais česnakais, pasūdykite, įberkite pipirų, išmaišykite.
Beje, jeigu sumanysite kotletus kepti iš šviežių brokolių, prieš tai suskirstykite juos žiedynais ir 3 minutes pavirkite pasūdytame vandenyje, kad kotletai būtų minkštesni.