Šiandien vardadienius švenčia:
Patarimai

Kodėl svogūnai yra mirtinai pavojingi katėms?

Daugelis mūsų kartais nori palepinti savo augintinius ypatingu skanėstu.

Tačiau mūsų maistas gyvūnams gali būti visiškai netinkamas – kai kurie vaisiai ir daržovės katėms yra saugūs, o kiti gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Ar katės gali valgyti svogūnus? Atsakymas vienareikšmis – jokiu būdu!

Jokia forma ar aplinkybėmis katėms negalima duoti svogūnų.

Svogūnai, taip pat česnakai, laiškiniai svogūnai ir porai, priklauso svogūninių šeimai ir yra itin toksiški katėms.

Nors apsinuodijimas svogūnais pasitaiko ir šunims, katės šiai daržovei yra ypač jautrios.

Kodėl katėms negalima svogūnų?

Katės greičiausiai nevalgys žalių svogūnų pačios, tačiau gali paragauti maisto, kuriame jie yra. Net jei svogūnai yra virti ar džiovinti, jie išlieka pavojingi, todėl būtina laikyti kates atokiai nuo patiekalų, kuriuose yra svogūnų, pavyzdžiui, padažų, sriubų, troškinių ar picos.

Svogūnuose yra cheminė medžiaga, vadinama N-propildisulfidu, kuri yra toksiška gyvūnams. Ji gali sukelti skrandžio veiklos sutrikimus, o sunkesniais atvejais pažeidžia raudonuosius kraujo kūnelius (eritrocitus), sukeldama anemiją – būklę, kuri gali kelti grėsmę gyvybei.

Atminkite, kad net kasdieniai produktai gali būti pavojingi mūsų augintiniams, nes jų organizmas funkcionuoja kitaip nei mūsų. Todėl rūpinkitės savo augintinių saugumu ir neduokite jiems maisto, kuris gali sukelti pavojų.

Net nedidelis svogūnų kiekis gali sutrikdyti katės virškinimą, o rimčiausi padariniai kyla, jei gyvūnas suvalgo daugiau nei 5 gramus svogūnų kilogramui savo svorio. Tai sudaro tik apie 0,5 % katės kūno masės. Tačiau apsinuodijimų užfiksuota net po to, kai buvo suvartotas mažesnis nei vienas šaukštelis virto svogūno.

Svarbu žinoti, kad svogūnų milteliai yra daug labiau koncentruoti nei švieži svogūnai, todėl net maža jų žiupsnelė gali būti pavojinga. Pavyzdžiui, viena vidutinio dydžio svogūno galvutė sveria apie 226 gramus, kas atitinka vieną valgomąjį šaukštą svogūnų miltelių.

Apsinuodijimo svogūnais simptomai

Anemijos požymiai gali pasireikšti jau po 12 valandų, tačiau dažniausiai pirmieji simptomai pasirodo per 2–5 dienas:

  • vėmimas, viduriavimas, seilėtekis;
  • vangumas, silpnumas;
  • pagreitėjęs širdies ritmas ir kvėpavimas;
  • patamsėjusi šlapimo spalva;
  • odos ir akių baltymų pageltimas;
  • dantenų ir gleivinių spalvos pokyčiai (geltona, pilka, mėlyna ar ruda);
  • traukuliai ir net sąmonės netekimas.

Galiausiai apsinuodijimas svogūnais gali baigtis mirtimi.

Ką daryti, jei katė suvalgė svogūnų?

Jei jūsų katė suvalgė svogūnų ar patiekalo su svogūnais, o galbūt tik įtariate, kad tai galėjo nutikti, nedelsiant kreipkitės į veterinarą. Uždelsta reakcija gali kainuoti jūsų augintinio gyvybę.

Jei svogūnai buvo suvalgyti per pastarąsias dvi valandas, veterinaras gali išprovokuoti vėmimą, kad pašalintų toksinus iš skrandžio, taip pat skirti aktyvintos anglies ir atlikti kitas detoksikacijos procedūras.

Svarbu! Niekada nebandykite patys sukelti vėmimo be gydytojo rekomendacijos – tai gali dar labiau pabloginti situaciją.

Greičiausiai katė bus palikta veterinarijos klinikoje stebėjimui, kur jai bus leidžiami skysčiai per lašelines, atliekami kraujo ir šlapimo tyrimai, siekiant įvertinti organų (kepenų ir inkstų) būklę, o esant rimtai anemijai – skiriamas kraujo perpylimas.

Jei katė sėkmingai išgyvena gydymo kursą, jai prireiks dar keleto vizitų pas veterinarą, kad būtų stebimas eritrocitų kiekis kraujyje ir bendra būklė.

Deja, jei anemija buvo itin sunki ar pažeisti svarbūs organai, prognozės gali būti prastesnės, ypač jei pagalba suteikta pavėluotai ar augintinis jau turėjo sveikatos problemų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *