Kaprizingasis magnis: su kuo draugauja, o su kuo – ne?
Nors yra gyvybiškai svarbus mineralas, palaikantis nervų, raumenų sveikatą ir imuninę sistemą, vartoti magnį su kai kuriais vaistais ar net kitais papildais gali būti klaida.
Magnis reaguoja su gana daug vaistų dažnai sumažindamas, bet kartais ir sustiprindamas jų poveikį organizmui bei provokuodamas atitinkamą šalutinį poveikį.
Šiuosyk aptarsime dešimt galimų situacijų, kai taip gali nutikti. Bet turėkite omenyje, jog tai nebus visas sąrašas, taigi kaskart prieš pradėdami vartoti magnio preparatus pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Kai kurie antibiotikai
Vartojant antibiotikus ir magnio preparatus drauge jie gali skrandyje susijungti ir pasunkinti vaistų pasisavinimą – o tai gana pavojinga gydantis bakterines infekcijas. Tokiu atveju tarp antibiotikų ir magnio gėrimo patariama daryti kelių valandų pertrauką.
Tiesa, reakcija su magniu būdinga ne visiems antibiotikams.
Su magniu nedraugauja tetraciklinų grupės antibiotikai (doksiciklinas, minociklinas), taip pat fluorokvinolonų grupės antibiotikai (ciprofloksacinas, levofloksacinas). Kad nekiltų problemų, šiuos preparatus reikėtų gerti arba 2 val. prieš vartojant papildus, arba vaistus su magniu, arba 6 val. po to.
Su magniu nedraugauja mažiausiai trijų grupių antibiotikai.
Minėti antibiotikai taip pat gali reaguoti ir su kitais mineralais ir net maisto produktais. Būtinai pasitarkite jei ne su šeimos gydytoju, tai su vaistininku, ar drauge vartojant minėtus preparatus tai nekenks organizmui ir kaip paskirstyti vartojimo laiką, kad taip nenutiktų.
Dar vertėtų prisiminti, kad kai kurie aminoglikozidų grupės antibiotikai, kaip gentomicinas ir tobramicinas, gali paskatinti magnio pasišalinimą su šlapimu. Jeigu juos vartojate, galbūt reikėtų baigus kursą pasitikrinti magnio kiekį organizme.
Bisfosfonatai
Tai vaistų grupė, specialiai sukurta kaulams stiprinti, jų masės mažėjimui sulėtinti arba sustabdyti, lūžių rizikai sergantiesiems osteoporoze mažinti (populiariausi – alendronatas, rizedronatas).
Deja, magnio papildai arba vaistai su magniu galiu trukdyti organizmui normaliai pasisavinti šiuos preparatus ir jų poveikis tampa nebe toks efektyvus.
Kad to išvengtumėte, magnį gerkite mažiausiai 2 val. prieš arba po bisfosfonatų.
Vaistai nuo kraujospūdžio
Preparatai su tokiomis aktyviosiomis medžiagomis, kaip amlodipinas, verapamilis ir diltiazemas, priklauso kalcio kanalų blokatorių klasei priskiriamai vaistų grupei. Plečiantys arterijas vaistai skiriami hipertenzijai (aukštam arteriniam kraujospūdžiui) bei širdies ligoms gydyti.
Tačiau magnis ir pats gali veikti kaip natūralus kalcio kanalų blokatorius, taigi potencialiai paveikti kraujospūdį.
Kai kuriais atvejais tai būna į naudą, bet ne visiems žmonėms: kitiems hipertenzikams magnis kartu su vaistais gali per smarkiai numušti kraujospūdį.
Paprastai pacientams, dar vartojantiems ir magnį, gydytojai pataria atidžiau stebėti kraujospūdį. Arba kitaip sureguliuoja vaistus nuo hipertenzijos ir jų dozes, kad išvengtų panašių krizių.
Tam tikri vaistai nuo diabeto
Preparatai, priklausantys sulfonilurėjos darinių grupei, skiriami cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti. Bet jeigu dar prisideda magnis, jis gali padidinti sulfonilurėjos darinių absorbciją ir potencialiai sustiprinti vaistų nuo diabeto poveikį. Pernelyg sumažėjus gliukozės kiekiui kraujyje gresia hipoglikemija.
Tarp dažniausiai skiriamų sulfonilurėjos darinių grupės vaistų – glimepiridinas, glipizidas, gliburidas.
Tačiau su insulinu irgi reikėtų būti atsargesniems. Ir jis, ir kiti insulino poveikį imituojantys vaistai (įskaitant anksčiau minėtuosius) gali paveikti magnio pasisavinimą organizme. Insulinas, pavyzdžiui, gali pašalinti magnį iš ląstelių ir sergančiajam diabetu ims jo trūkti.
O šio elemento deficitas ilgainiui gali pabloginti daugelį diabetikams būdingų sveikatos sutrikimų, tarp jų – širdies problemas.
Dėl to sergantiesiems cukriniu diabetu taip svarbu palaikyti normalų magnio kiekį organizme, ir tuo labiau vartojant insuliną arba sulfonilurėjos darinių grupės vaistus.
Digoksinas
Šis vaistas, naudojamas širdies nepakankamumui gydyti, kartu gali šalinti iš organizmo magnį. Dėl magnio trūkumo gali komplikuotis širdies liga – ypač jeigu prie to dar prisideda ir kalio deficitas.
Kadangi digoksinas gali paveikti magnio kiekį organizme, gydytojas jį vartojantiems pacientams neretai skiria reguliarius kraujo tyrimus (magnio lygiui stebėti) ir, jei reikia, papildus su magniu – nuo komplikacijų apsisaugoti.
Diuretikai
Šlapimą varantieji vaistai naudojami skysčių pertekliui iš organizmo pašalinti. Šitaip jie padeda kontroliuoti kraujospūdį hipertenzikams, širdies nepakankamumą, inkstų veiklos sutrikimus.
Tačiau kai kurie diuretikai, įskaitant hidrochlorotiazidą ir furozemidą, kartu su šlapimu pašalina ir magnį. Vartojant ilgesnį laiką gali išsivystyti magnio trūkumas ir jį neišvengiamai lydintys nemalonūs simptomai: mėšlungis, nuovargis ir net sutrikęs širdies ritmas.
Diuretikai, kurie skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo išsaugant kalį (pavyzdžiui, spironolaktonas), gali sulaikyti ir magnį. Todėl vartojantiesiems bet kokius diuretikus patartina stebėti magnio kiekį ir, jei reikia, pakoreguoti dozes.
Penicilaminas
Vaistas Vilsono ligai ir reumatoidiniam artritui bei apsinuodijimui sunkiaisiais metalais gydyti yra jautrus keliems mineralams. Magnis, cinkas, geležis gali sumažinti penicilamino pasisavinimą, taigi vaistas nebus toks veiksmingas, koks turėtų būti, ir tai pasireikš atitinkamais simptomais – stipresniu sąnarių skausmu arba nuovargiu.
Kad penicilaminas ir magnis nesureaguotų, gydytojas greičiausiai patars vaistus išgerti bent 1 val. anksčiau – arba vėliau – prieš vartojant magnį (ar cinką).
Jeigu vartojate geležies papildus, pertrauka turėtų būti dvigubai didesnė – 2 val.
Protonų pompų inhibitoriai
Protonų pompų inhibitoriams priklauso tiek receptiniai, tiek nereceptiniai vaistai – pavyzdžiui, ezomeprazolis, lansoprazolis, omeprazolis. Tai viena iš dažniausiai pasaulyje vartojamų vaistų klasių gastroezofaginiam refliuksui, gastritui bei skrandžio ir pepsinėms opoms gydyti.
Tačiau ilgą laiką geriant jai priklausančius preparatus gali išsivystyti magnio trūkumas.
Problema tai, kad organizmui skrandžio rūgštis reikalinga maistinėms medžiagoms – taigi ir magniui – tinkamai absorbuoti. O protonų pompų inhibitoriai mažina tos rūgšties išsiskyrimą, todėl per ilgesnį laiką gali sukelti magnio deficitą su visais potencialiais šios būklės simptomais (ne tik mėšlungiu, bet ir, kaip minėta, net aritmija).
Vaistai skydliaukei
Levotiroksinui ir natūraliems preparatams hipotireozei (sumažėjusiai skydliaukės hormonų gamybai) gydyti reikalinga rūgštinė aplinka, kad organizmas galėtų juos tinkamai pasisavinti. Bet vaistai ir papildai su magniu gali mažinti skrandžio rūgštingumą, taigi ir menkinti vaistų skydliaukei veiksmingumą.
Dažniausia išeitis tokioje situacijoje, kai pacientui būtini ir vieni, ir kiti preparatai, – sureguliuoti vartojimo laiką taip, kad juos skirtų kelios valandos.
Gabapentinas
Dažnai skiriamas nerviniams skausmams malšinti ir kai kurių tipų traukuliams slopinti.
Magnis gali trukdyti organizmui pasisavinti šį vaistą kartu menkindamas jo veiksmingumą.
Siekiant to išvengti paprastai rekomenduojama gabapentiną gerti mažiausiai 2 val. po magnio papildų – arba antacidų (preparatų, neutralizuojančių skrandžio sulčių druskos rūgštį).
O kaipgi kiti papildai?
Tarp jų ir magnio taip pat neretai kyla nesutarimų.
Tarkime, vartojant cinką didelėmis dozėmis jis gali trukdyti organizmui normaliai pasisavinti magnį.
Panašiai didelės dozės magnio gali sumažinti geležies pasisavinimą.
Ir nors vartoti magnį su kalcio papildais paprastai yra saugu, jie gali konkuruoti tarpusavyje, kurį organizmas pasisavins geriau. Kad iš abiejų mineralų būtų maksimaliai naudos, reikėtų juos gerti skirtingu paros metu ir subalansuotomis dozėmis (dėl to pasitarkite su gydytoju).