Kai svarstyklės meluoja
Per parą žmogaus svoris gali pakisti nuo vieno iki net trijų kilogramų.
Tai priklauso nuo to, kiek mes valgome ir geriame, ar gausiai prakaituojame. O kartais svorio pokyčius nulemia nemokėjimas naudotis buitinėmis svarstyklėmis.
Nepakišti kojos sau
Kasdieniai svorio svyravimai nesusiję su mūsų sudėjimu – veikiau su tuo, kiek skysčių perdien pasišalina arba, tiksliau, nepasišalina iš mūsų organizmo audinių.
Sulieknėti norintis žmogus kas kartą lipdamas ant svarstyklių tikisi pamatyti mažesnius skaičius nei prieš tai. Tad išvydęs didesnius neretai puola ir į tikrų tikriausią depresiją.
Kad išvengtų tokio nusivylimo, dažnas susitelkia į vienintelį tikslą – niekada nepamatyti didesnio skaičiaus. Todėl ne tik marina save badu, bet ir troškuliu, vengia daugiau suvalgyti net jei tai nekaloringas ir sveikas maistas arba išvis daržovės.
Arba dar blogiau – pasuka pavojingiausiu keliu: ima vartoti šlapimą varančius ir laisvinamuosius preparatus. Trumpai tariant, daro viską, kas ne tik dažnai nepadeda numesti svorio, bet dar ir trukdo.
Neskubėkite nusivilti
Taigi ir svėrimosi procedūra, ir rezultato interpretacija nėra menkniekis – anaiptol. Čia reikalingos specialios žinios bei įgūdžiai.
Štai į kokius dalykus atkreipti dėmesį pataria specialistai.
Pirmiausia, užsilipę ant buitinių svarstyklių sveriame ne riebalus, o bendrą kūno masę įskaitant ir jo audiniuose susikaupusius skysčius, šlapimo pūslės bei žarnyno turinį, drabužius.
Antra, net ir laikantis nepriekaištingai ir profesionaliai parinktos dietos retai kada pavyksta atsikratyti daugiau nei kilogramo riebalų masės per savaitę. Tad jeigu per vieną dieną numetėte visą kilogramą svorio, nesitikėkite, jog netekote grynų riebalų.
Ir atvirkščiai: jeigu per vieną dieną pasunkėjote kilogramu, nepulkite į neviltį – per tokį trumpą laiką priaugti kilogramą riebalų beveik neįmanoma.
Didžiausi visų apmaudžių netikslumų sveriantis kaltininkai būna skysčiai, linkę kauptis audiniuose.
Galiausiai, svėrimosi rezultatas kartais priklauso nuo jūsų padėties ant svarstyklių platformos – ar jūs vienodai stipriai remiatės abiem kojomis ar tik viena.
Kad apsidraustumėte nuo panašių paklaidų, įsigykite svarstykles, užtikrinančias bent jau 100 g tikslumą. Geriau, kad jos būtų elektroninės.
Tikrindami, ar svarstyklės veikia, būtinai pasisverkite pakartotinai – kad įsitikintumėte, jog jos rodo tą patį rezultatą, ir patikrintumėte, ar rezultatas kinta jums stovint ant svarstyklių tiesiai ir paskui – šiek tiek pasvirus į šoną.
Sveria ne tik riebalai
Didžiausi visų apmaudžių netikslumų sveriantis kaltininkai būna skysčiai, linkę kauptis audiniuose.
Yra situacijų, kai tikimybė, jog padidėjusį kūno svorį lėmė kaip tik jie, itin didelė:
Valgant daug sūraus ir aštraus maisto. Valgomosios druskos (natrio chlorido) mūsų organizme yra vadinamojo izotoninio tirpalo pavidalu. Jos koncentracija siekia maždaug 0,9–1 procentą. Tai reiškia, kad kiekvienas papildomas gramas druskos, prieš pasišalindamas iš organizmo, sulaiko 100 ml vandens. Atitinkamai 10 g druskos sulaiko visą litrą skysčių, dėl to prie jūsų tikrojo kūno svorio prisideda dar vienas kilogramas.
Vartojant alkoholį. Situacija ta pati, kaip ir su druska: alkoholis ir jo irimo produktai turi būti atskiesti vandeniu, kad jų koncentracija taptų mažiau toksiška.
„Tomis“ dienomis. Daugelio moterų organizmuose vanduo linkęs kauptis antrojoje menstruacinio-ovuliacinio ciklo fazėje likus savaitei ar dviem, iki prasidedant mėnesinėms. Kartais su tuo susiję kūno svorio svyravimai būna labai pastebimi ir siekia net 3–5 kilogramus.
Po intensyvios treniruotės. Jeigu nepatiriate fizinių krūvių nuolat, netikėta intensyvi treniruotė gali baigtis skysčių susilaikymu organizme: pertreniruoti prie to nepratę raumenys pabrinksta. Tai dažna nusprendusiųjų sulieknėti klaida. Jie staiga ima laikytis ne tik griežtos dietos, ko visiškai pakaktų sukelti organizmui šoką, bet ir pradeda intensyviai sportuoti. Tikisi, jog taip svoris kris dvigubai greičiau. Tačiau tenka nusivilti: nepaisant alinamo režimo, pirmosiomis dienomis svoris arba visiškai nekrenta, arba mažėja labai lėtai.
Jeigu esate ryžtingai nusiteikę sulieknėti, esate pasirinkę tinkamą mitybą, kuri jums patinka, jeigu pakankamai daug judate ir nesiskundžiate nuotaika, kilogramai būtinai nukris – tai faktas. Ir visiškai nesvarbu, kiek jūs svėrėte vakar ir kiek sveriate šiandien. Gal teigiamas rezultatas ir nebus greitas, bet jis bus. O tai juk svarbiausia, ar ne?
Naudinga žinoti
- Svėrimosi procedūra turėtų būti maksimaliai unifikuota. Tai reiškia, kad svertis derėtų tuo pačiu paros metu ir vilkint tuos pačius drabužius – arba nevilkint nieko. Geriausia svertis iš ryto, tuščiu skrandžiu ir žarnynu.
- Stenkitės svertis visada tomis pačiomis svarstyklėmis. Būtų idealu, jeigu tų svarstyklių tikslumas būtų bent 0,1 kg.
- Mokėkite taisyklingai interpretuoti svėrimosi rezultatus. Jeigu, nepaisant visų pastangų, svoris ėmė ir padidėjo, tai veikiau susiję su skysčių, o ne riebalų kaupimusi organizme.