Šiandien vardadienius švenčia:
Sveikata

Ką būtina žinoti apie septinį artritą

Septinis artritas – reta ir negailestinga artrito forma, galinti pažeisti ir vieną sąnarį, ir, deja, daugiau.

Dažniausiai ligą sukelia bakterijos, tačiau kartais septinis artritas išsivysto ir po kontakto su virusu arba grybeliu.

Visais atvejais infekcija išplinta į sąnarius ir sukelia uždegimą.

Taikosi į stambesnius

Dar vadinamas piogeniniu arba bakteriniu, toks artritas paprastai smogia didiesiems sąnariams – klubų, kelių. Bet gali nusitaikyti į kitus, pavyzdžiui, pečių sąnarius ar kulkšnis.

Simptomai, kaip galima numanyti, tuomet labai nemalonūs: stiprus skausmas ir tinimas, riboti sąnario judesiai, karščiavimas ir šaltkrėtis.

Dažnai prieš tai būna kokia nors prielaida infekcijai įsimesti, kaip kad patirta sąnario operacija, nusilpęs imunitetas, diabetas, reumatoidinio artrito diagnozė ar atvira žaizda.

Negydomas arba tinkamai negydomas septinis artritas labai pavojingas ir gali ne tik negrįžtamai pažeisti sąnarį, bet ir sukelti pavojų gyvybei.

Negaili ir vaikų

Iš visų septinio artrito kaltininkų – bakterijų, virusų, grybelių – dažniausiu sukėlėju nustatomas auksinis stafilokokas.

Šie patogeniniai mikroorganizmai, be kita ko, siejami su plaučių uždegimu, odos infekcijomis, sepsiu, kaulų ir sąnarių infekcijomis.

Septinis artritas dažnai diagnozuojamas vaikams – jiems didesnė rizika pasigauti ligą sukeliančią infekciją. Bet suaugusieji irgi juo serga.

Kai kurie rizikos veiksniai didina grėsmę susirgti septiniu artritu abiejų amžiaus grupių atstovams:

• Artritinės ligos, tokios kaip osteoartritas, podagra, autoimuninis reumatoidinis artritas ir vilkligė. Vaistai, reikalingi šiems negalavimams gydyti, gali padidinti septinio artrito riziką (pavyzdžiui, sergantieji reumatoidiniu artritu vartoja vaistus, slopinančius imunitetą, taigi didinančius grėsmę užsikrėsti).

• Praeityje persirgtas septinis artritas didina tikimybę išgirsti šią diagnozę antrąkart.

• Nusilpusi imuninė sistema. Septinio artrito grėsmė sergantiesiems diabetu, turintiesiems bėdų dėl inkstų ir kepenų, taip pat yra didesnė – dėl vaistų, kuriuos jie priversti vartoti.

• Sąnario protezas. Bakterijos gali patekti į sąnario vietą atliekant jo keitimo operaciją arba infekcija ant dirbtinio sąnario gali pakliūti iš kitos kūno vietos.

• Sąnario trauma. Jeigu netoli jo yra atvira žaizda, įpjovimas, mikrobai nuo odos gali pasiekti sąnarį per kraujotaką.

• Odos problemos. Jautri, lengvai pažeidžiama oda didina septinio artrito grėsmę. Į šią rizikos grupę patenka ir sergantieji žvyneline – autoimunine odos liga.

• Injekcijos. Tai visai neseniai išaiškintas rizikos veiksnys, siejamas su „nemediciniškai atliekamomis injekcijomis“, kai švirkštai nėra sterilūs, taigi bakterijos per odą gali patekti į kraują. Jeigu tos bakterijos atsparios antibiotikams ar itin užkrečiamos, didėja komplikacijųir net grėsmę gyvybei keliančių situacijų tikimybė.

Du ar daugiau iš išvardytų rizikos veiksnių jau lemia rimtesnę grėsmę susirgti septiniu artritu nei tik vienas.

Kurie sąnariai pažeidžiamiausi?

Kol sąnariai dar savi – tai yra ne protezai, – septinis artritas, kaip minėta, dažniausiai taikosi į kelius, klubus, pečius, kulkšnis, alkūnes, riešus.

Tačiau infekcijos vieta gali priklausyti ir nuo patogeno tipo, esamų sąlygų, užsikrėtimo būdo.

Negydomas septinis artritas gresia rimtomis komplikacijomis ar net pavojumi gyvybei.

Vaikams septinis artritas gali pažeisti visai kitus sąnarius nei suaugusiesiems. Tyrimai rodo, jog mažiesiems pacientams dažniausiai nukenčia klubo arba kelio sąnarys. Dar pasitaiko alkūnės septinio artrito atvejų – jį sukelia stafilokokinė infekcija.

Suaugusiesiems septinio artrito sukėlėjai įprastai būna susiję su jų ligos istorija, sveikatos būkle, ortopedinėmis operacijomis ar injekcijomis (dažniausiai narkotikų). Ir didžiausia tikimybė, kad pažeisti lieka kelio arba smulkieji pirštų sąnariai.

Išsivysčius septiniam artritui, audiniuose aplink kelio sąnarį ima kauptis skysčiai ir jis ištinsta – tai vadinama sąnario efuzija. 91 proc. asmenų, kuriems septinis artritas, ji nustatoma paprastu ultragarso tyrimu.

Kaip atpažinti

Septinio artrito simptomai pirmiausia pasireiškia pažeistame sąnaryje, tačiau galimi ir vadinamieji sisteminiai simptomai, juntami visame kūne.

Medikai išskiria šiuos pagrindinius:

• Labai stiprus pažeisto sąnario skausmas (ypač judant) bei jautrumas.

• Pastebimas tinimas (dėl susikaupusių skysčių).

• Odos karščiavimas pažeisto sąnario vietoje.

• Pažeisto sąnario sąstingis, dėl kurio tampa sunkiau judėti.

• Nuovargis ir bendras silpnumas.

• Karščiavimas ir šaltkrėtis.

Gali septinis artritas pažeisti ir sąnario protezą. Tuomet juntamas silpnas skausmas ir tinimas, kurie su laiku stiprėja.

Tokiais atvejais infekcija išplinta gerokai vėliau, kai pjūvio vieta jau būna užgijusi. Dėl jos sąnario protezas gali atsipalaiduoti – tai teikia papildomą skausmą judant arba perkeliant kūno svorį ant to sąnario. Itin sunkiais atvejais sąnarys gali net išnirti.

Kai infekcija dirbtinį sąnarį pažeidžia iškart po operacijos, tą parodo tinimas, odos paraudimas, skausmas, net išskyros. Taip nutikus, žaizda ilgiau gyja.

Dar vadinamas bakteriniu, septinis artritas bene dažniausiai pažeidžia kelių sąnarius. Kovai su juo reikalingas ilgas stiprių antibiotikų kursas.

Gydymui prireiks laiko

Gydomas septinis artritas stipriais antibiotikais ir nutraukiant skystį. Labai svarbu kuo greičiau sulašinti antibiotikų į veną, kad būtų sustabdytas tolesnis infekcijos plitimas, o tai reiškia, jog teks pagulėti ligoninėje.

Baigus gydymą stacionare, šeimos gydytojas skiria geriamų antibiotikų. Jų kursas – 3–4 savaitės. Tiek paprastai užtenka septiniam artritui įveikti, nors sunkesniais atvejais gydymas gali užsitęsti iki 6 savaičių.

Nutraukus skystį iš pažeisto sąnario uždegimas gan greitai nuslopsta. Vis dėlto kai kuriais atvejais prireikia ir chirurginės operacijos (infekcijos pažeistam audiniui, pažeistoms sąnario dalims pašalinti ar visą sąnarį pakeisti – bet tik tuomet, kai uždegimas visiškai išgydytas).

Greičiau pagyti ir skausmui nuslopinti dar gali būti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, poilsio režimas, įtvaras sąnariui (kuo mažiau judės, tuo greičiau gis ir ne taip skaudės).

Fizioterapija taip pat padeda suvaldyti skausmą ir ilgainiui sugrąžinti sąnariui judrumą.

Dirbtinis sąnarys septinio artrito atveju neretai keičiamas nauju protezu. Arba, jeigu situacija nėra tokia rimta, tik išvalomas ir pašalinami pažeisti audiniai.

Kodėl delsti pavojinga

Negydomas septinis artritas gresia rimtomis komplikacijomis ar net pavojumi gyvybei.

Taip pat liga gali nepataisomai pažeisti kaulą ir sąnario audinius, dėl to mums, kad galėtume judėti ir išlaikyti svorį, labai svarbūs kelių ar klubų sąnariai neteks mobilumo.

Grėsmes sveikatai didina ir tai, jog septinis artritas kartais pasireiškia kartu su osteomielitu – pavojinga pūline infekcine kaulų čiulpų liga (uždegimu).

Nors taip būna labai retai, negydomas septinis artritas gali sukelti net septinį šoką (sunkų kraujo užkrėtimą kartu su sumažėjusiu kraujospūdžiu) – nepaprastai pavojingą organizmo reakciją į infekciją.

Bet tokios komplikacijos daugiausia priklauso nuo sąnarį užkrėtusių bakterijų tipo ir paciento sveikatos būklės (žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs, jos gali grėsti net mirtimi). O greitai suteikta medicinos pagalba padeda jų išvengti.

Visgi neginčytina viena: septinį artritą būtina laiku diagnozuoti ir skubiai gydyti. Tad jeigu jaučiate bent kokius jo požymius, kreipkitės gydytojo pagalbos.

Ar galima nuo septinio artrito apsisaugoti?

Tai įmanoma. Svarbu vengti kokių nors odos pažeidimų, įpjovimų, žaizdelių, nudegimų ir panašiai, o jeigu jau taip nutiko, skubiai ir kruopščiai juos išplauti.

Kai žaizdos didelės ar gilios, geriau iškart kreiptis į medikus.

Jeigu sergate autoimunine liga, esate diabetikai, labai svarbu kontroliuoti ligos eigą – tuomet ir infekcijų rizika bus mažesnė.

Pasirodžius pirmiesiems infekcijos ženklams nedvejokite kreiptis į šeimos gydytoją – ir tuo labiau jei karščiuojate ir kankina stiprūs sąnario skausmai.

Pasikartosime: negydomas septinis artritas greitai tampa skubios medicinos pagalbos reikalinga būkle. Tad jei jaučiate stiprius skausmus, sąnarys tinsta, karščiuojate, krečia šaltis, simptomai pasireiškia staiga ir sparčiai blogėja, nedelskite. Laikas ypač aktualus, jeigu sąnarys protezuotas arba jeigu jūsų imuninė sistema nusilpusi.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *