Šiandien vardadienius švenčia:
Laisvalaikis

Bananų prakeiksmas

Prieš šimtus metų žmonės negalėjo pasigirti geru išsilavinimu, o gyvenime dažniausiai pasitikėjo įvairiais jiems mistinę prasmę turinčiais ženklais.

Bet ar visi prietarai buvo tik vaizduotės padariniai?

Ypač prietaringi buvo jūreiviai – iki šių dienų išlikusiuose pasakojimuose sutinkamas įsitikinimas, kad moteris laive – garantuota nelaimė ir prapultis.

Kuo rėmėsi šis keistas prietaras? Senovėje laivams buvo suteikiami moteriški vardai, kad ilgiems plaukiojimo mėnesiams įgulai taptų „motina-gynėja“. Todėl jūreiviai baiminosi, kad laivas pradės pavydėti įgulos dėmesio moteriškosios lyties varžovei.

Be to, moteris laive galėjo tapti muštynių ar net žmogžudystės priežastimi – ilgose, alinančiose kelionėse nebuvo vietos meilei ar aistrai.

Tačiau ne tik moterys buvo nepageidaujamos – senais laikais jūreiviai taip pat neimdavo į laivą dėžių su … bananais.

Tai gali atrodyti keistas sprendimas, tačiau šie egzotiški vaisiai tikrai gali sukelti siaubingas nelaimes jūroje.

Kodėl bananai laive yra blogas ženklas

Prietaras, draudžiantis jūreiviams į kelionę vežtis krovinius su bananais, atsirado apytiksliai 1700-aisiais.

Tuo metu didžiųjų geografinių atradimų era jau buvo pasibaigusi – žmonės aplankė ir sužymėjo žemėlapiuose daugumą svarbiausių sausumos plotų.

Iš egzotiškų šalių į Europą didžiuliais kiekiais gabenti papuošalai, gyvūnai ir maistas, įskaitant bananus.

Tačiau šių vaisių gabenimo verslas truko neilgai – laikui bėgant jūreiviai pradėjo bijoti imti bananus į laivą.

Tarp jūreivių sklandė legendos, kad bananais pakrautus laivus persekiodavo nesėkmės.

Kai kuriais atvejais dalis įgulos mirdavo nuo keistų ligų, kartais laivai sprogdavo ir beveik visais atvejais krovinių skyriuje buvęs maistas greitai sugesdavo.

Gali atrodyti, kad tai tik keisti sutapimai, tačiau jie turi mokslinius paaiškinimus.

Klajojančio voro įkandimas

Bananus gabenančiuose laivuose įgulos nariai tikrai dažnai mirdavo. Priežastis – tarp daugybės vaisių dažnai slėpdavosi nuodingi vorai – kai kurie iš jų kelionės metu spėdavo sudėti kiaušinėlius ir daugintis. Be to, tarp bananų galėjo slėptis skorpionai ir net gyvatės.

Dažniausiai tarp bananų sutinkami Brazilijos klajojantys vorai (Phoneutria). 2010 metais jie pateko į Gineso rekordų knygą kaip nuodingiausi vorai pasaulyje. Jų nuoduose yra galingo neurotoksino PhTx3, dėl kurio prarandama raumenų kontrolė, o po to sustoja kvėpavimas.

Įkandus bananiniam vorui, skausmas būna gana nežymus, tačiau neurotoksinas praktiškai iškart užkrečia žmogaus limfinę sistemą.

Jei nuodai prasiskverbia į kraują, 85 procentais atvejų sustoja širdis.

Vyrams bananų voro įkandimas gali sukelti skausmingą iki 4 valandų trunkančią erekciją.

Tolimaisiais 1700-aisiais priešnuodžio šių vorų įkandimams nebuvo. O jei ir būvęs, kelionės trukdavo labai ilgai – norint suteikti

žmogui visokeriopą pagalbą, reikėjo pasiekti sausumą.

Deja, vorų aukos retai sulaukdavo pagalbos ir mirdavo.

Todėl nenuostabu, kad jūreiviai nenorėdavo imti į laivą bananų – prietaras turėjo realų pagrindą.

Gaisrai laive

Anksčiau plaukiojimas laivais trukdavo kelias savaites ar net mėnesius. Per tą laiką bananai spėdavo sugesti ir imdavo į aplinką išskirti sprogias metano dujas. Uždari laivų triumai tapdavo lėto veikimo bombomis.

Net vienas neatsargus jūreivio judesys užkliudant kardu metalinę laivo dalį ar kitaip įskėlus kibirkštį sukeldavo gaisrą ar net sprogimą, tad bananus gabenti buvo tikrai pavojinga.

Be to, metanas sukeldavo įgulos narių negalavimus. Apsinuodijęs šiomis dujomis, žmogus jaučia galvos svaigimą, aštrų galvos skausmą, jam trūksta oro. Dėl didelės metano koncentracijos galima mirti.

Tais laikais jūreiviai dar nežinojo apie šių pavojingų dujų egzistavimą, todėl bananus tiesiog laikė prakeiktu produktu, su kuriuo geriau neturėti jokių reikalų. Net už pinigus.

Bananai sugadina maistą

Taip, ir šioje prietaro dalyje yra tiesos. Jei bananus dėsite prie kitų maisto produktų, pastarieji greitai suges.

Taip yra todėl, kad šie vaisiai nokdami išskiria etileno dujas, dėl kurių bananai sunoksta greičiau. Tačiau šios dujos greitina procesus ir aplink esančiuose produktuose. Pasitaikė, kad laivai išplaukdavo su pilnais triumais įvairių šviežių tropinių produktų (žinoma, ir bananų!), o į paskirties uostą atplukdydavo puvėsių krūvą.

Tai yra dar viena priežastis, kodėl bananai buvo laikomi prakeiktais.

Šiais laikais pasaulinė bananų eksporto vertė siekia 7 mlrd. JAV dolerių per metus, todėl čia ne vieta prietarams, kad ir kiek tiesos juose būtų. Mokslas ir technologijos leidžia gabenti bananus beveik be nuostolių ar pavojų.

Tačiau tik „beveik“ – 2013 metais viena Didžiosios Britanijos gyventoja nusipirko pakuotę bananų, ant kurių buvo susuktas nuodingiausių pasaulio vorų pilnas kokonas.

Jei ne moters pastabumas, dabar Konsi Teilor turbūt jau nebesimėgautų ne tik bananais, bet ir gyvenimu.

Ir tai, deja, ne vienintelis atvejis.

Taigi, visada kruopščiai apžiūrėkite, ką dedate į lėkštę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *