Ar išnyks raudonplaukių prakeiksmas
Raudonplaukiai istorijoje paliko ryškų pėdsaką – jie paminėti daugelyje mitologijų ir legendų.
Šiaurės Europoje ugniaplaukiams buvo priskiriamos magiškos ar velniškos galios, o senovės Graikijoje ir Romoje jie laikyti neįprastai žaviomis asmenybėmis.
Obuolys nuo obels…
Viduramžiai šiems išskirtinę plaukų spalvą turintiems žmonėms buvo niūrūs – jie persekioti, ne vienas supleškėjo ant inkvizicijos laužo.
Nors šiais laikais tai nelaikoma kažkuo keistu, tačiau aplinkybės, kai gimsta raudonplaukis mažylis – gan išskirtinės.
Ši mutacija yra reta ir dažniausiai pasireiškia Europos ir Azijos šalyse – tik vienam ar dviem žmonėms iš šimto. Spalvos retumas nestebina, nes vaikas gali būti garantuotas, kad gims raudonais plaukais, tik tuo atveju, jei jo mama ir tėtis turi vienodą plaukų spalvą, tai yra abu tėvai turi turėti vadinamąjį „raudonplaukio geną“. Tokie sutapimai nutinka nedažnai, todėl manoma, kad raudonplaukių planetoje mažėja.
Negana to, žiniasklaidoje ėmė sklisti informacija, kad iki 2100 metų natūrali raudona plaukų spalva visiškai išnyks. Taigi rausvaplaukiai, apie kuriuos sakoma, jog jie turi dvigubai vidinės ugnies, pavojuje? Ne, taip nebus.
Ugninis genas
Raudonplaukiai žmonės atsirado dar prieš pasirodant mūsų rūšiai, tai yra Homo sapiens. 50 000 metų senumo DNR analizė parodė, kad kai kurie neandertaliečiai buvo raudonplaukiai.
Šios spalvos priežastis yra jau minėtas „raudonplaukių genas“, tai yra melanokortino 1 receptoriaus genas, arba MC1R, atrastas 1995 m.
Šis genas nudažo raudona spalva ne tik žmonių, bet ir gyvūnų plaukus.
1995 m. atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad daugiau nei 80 proc. raudonplaukių turėjo MC1R geno variacijų. Bet kaip su likusiais 20
proc.? Pasirodo, MC1R nėra vienintelis genas, dažantis raudonai plaukus, tačiau jis laikomas pagrindiniu.
Priežastis tikrai yra
Paprastai mutacijos išsivysto tam, kad rūšis galėtų geriau prisitaikyti prie aplinkos. Galbūt nustebsite, bet tas pats nutiko ir su raudonais plaukais. MC1R genas veikia ne tik plaukų spalvą – jis atsakingas ir už blyškią odą.
Rausvaplaukiams žmonėms ląstelės paviršiaus receptoriai negali, veikiami ultravioletinių spindulių (UV), pakeisti melanino pigmento spalvos iš geltonos ar raudonos į apsauginę rudą arba juodą, kaip kitiems žmonėms.
Šiuo atveju blyški odos spalva suteikė didelį pranašumą žmonėms, kurie iš saulėtų regionų migravo į Šiaurės Europą su niūriomis ir trumpomis žiemos dienomis.
Šviesesnė oda sugeria daugiau UV spindulių, todėl gaminasi daugiau vitamino D. Šis vitaminas padeda organizmui pasisavinti ir išlaikyti kalcį, stiprina kaulus, saugo nuo uždegimų.
O tai padidino moterų sėkmingo nėštumo ir gimdymo galimybes, taigi šviesios odos ir raudonų ar šviesių plaukų genai buvo perduodami iš kartos į kartą.
Todėl ši savybė labiausiai būdinga žmonėms, gyvenantiems šiauriniuose Europos regionuose, pavyzdžiui, Airijoje.
Šioje Europos šalyje šviesiaodžių ir raudonplaukių yra daug daugiau nei bet kur kitur Žemėje. Kai kuriais skaičiavimais, jie sudaro apie 10 proc. ten gyvenančių žmonių.
Neseniai atliktame tyrime britų mokslininkai palygino raudonplaukių gimimo dažnį ir jų gimimo vietą. Kaip paaiškėjo, daugiausia raudonplaukių gyvena šalies šiaurėje ir vakaruose. Tai yra kuo toliau į šiaurę žmogus gimsta, tuo didesnė tikimybė, kad jis turės raudonus plaukus.
Tačiau tuo pačiu metu raudona spalva susijusi su padidėjusia odos vėžio rizika. Ultravioletiniai spinduliai naikina odos ląsteles, tačiau tamsus pigmentas jas iš dalies apsaugo. MC1R geno mutacijos leidžia daugiau UV šviesos pasiekti ląstelių DNR ir ją pažeisti. Vienas tyrimas parodė, kad žmonės, turintys MC1R geno R variantą, 42 proc. dažniau serga melanoma (viena agresyviausių vėžio formų). Tačiau vidutinis ligos amžius – 65 metai, o tai nekelia grėsmės raudonplaukių dauginimuisi.
Ar išnyks raudoni plaukai
Internete dažnai pasirodo informacijos, kad raudonplaukiai gali greitai išnykti. Visų pirma apie tai paskelbė Oksfordo (Didžioji Britanija) plaukų fondas, kuris vėliau buvo panaikintas. Kaip paaiškėjo, šį institutą finansavo plaukų dažų ir kosmetikos kompanija, kad sukeltų susidomėjimą raudona spalva. Ko nepadarysi dėl pinigų…
Mokslininkų teigimu, genas gali tapti retesnis, tačiau visiškai neišnyks.
Kad taip nutiktų, visi „raudonplaukių geno“ savininkai turi mirti arba tapti nevaisingi. Žinoma, tai labai mažai tikėtina ir vargu ar įvyks net branduolinio karo atveju. Be MC1R, yra ir kitų genų, „dažančių“ raudonus plaukus.
Be to, net žmonės, turintys bet kokią kitą plaukų spalvą, gali būti šių genų nešiotojai. Tai reiškia, kad raudonplaukiai egzistuos tol, kol egzistuos žmonija.
Ir tai puiku.