Šiandien vardadienius švenčia:
Sveikata

Padidėjęs cholesterolis – ne visada blogai

Širdies ligos – negailestingiausias žudikas visame pasaulyje neišskiriant ir Lietuvos. Tačiau didelis cholesterolis jas sukelia toli gražu ne visada, atskleidė naujausias tyrimas.

JAV, Floridoje vieno klinikinės kardiologijos instituto specialistai bemaž penkerius metus tyrė 80 asmenų, besilaikančių mažai angliavandenių turinčio maisto dietos, arba kitaip ketodietos, sveikatą.

Ir pastebėjo, jog net kai žmonėms nustatytas aukštas mažo tankio lipoproteinų, arba „blogojo“ cholesterolio, kiekis kraujyje, anaiptol ne visada arterijose pradeda kauptis cholesterolio plokštelės ar išsivysto širdies liga.

Amerikiečių kardiologų vertinimu, taip yra dėl to, kad ketodietos laikęsi tyrimo dalyviai turėjo sveiką medžiagų apykaitą.

Iš viso tyrime dalyvavo 160 asmenų – dvi grupės po 80 žmonių, kurių amžiaus vidurkis siekė 55-erius metus. Viena grupė, kaip minėta, laikėsi mažo angliavandenių ir didelio baltymų bei riebalų kiekio dietos, antroji jokios ypatingos dietos nesilaikė.

Rizika susirgti širdies liga visiems tyrimo dalyviams buvo vienoda. Tačiau per tuos beveik penkerius metus nė vienam iš jų nepastebėtas spartesnis grėsmės tapti širdininku progresavimas.

Teko daryti išvadą, kad ryšio tarp cholesterolio lygio ir jo plokštelių sankaupų kraujagyslėse nebuvo nė vienoje tiriamųjų grupėje. Vadinasi, jeigu žmogus nevalgo daug cukraus ir angliavandenių, širdies liga jiems gali ir negrėsti – net jei aukštas cholesterolis.

Tokie rezultatai, mano mokslininkai, turėtų paveikti medikų darbą su pacientais, kuriems nustatytas didelis „blogojo“ cholesterolio kiekis. Ignoruoti pastarojo jokiu būdu negalima, tačiau dabar jau akivaizdu, kad prieš skiriant vaistus cholesteroliui mažinti reikia atsižvelgti ir į kitus veiksnius. Kiekvieno paciento – net ir turinčio genetinį polinkį – rizika privalo būti įvertinta individualiai. Nes dešimtmečius gyvavęs tikėjimas, jog riebalai ir cholesterolis – didžiausias blogis, pranašaujantis širdies ligą, kaip paaiškėjo, neturi svarių įrodymų.

Kalbant apie statinus – vaistus, mažinančius cholesterolio kiekį, – specialistai pripažįsta jų veiksmingumą mažinant infarktų skaičių tarp didelės rizikos grupės pacientų.

Tačiau pabrėžia ir tai, kad didžioji dalis klinikinių statinų tyrimų buvo atlikta su pacientais, dauguma kurių pripažinti metaboliškai nesveikais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *