4 papildai virusų sezonui
Ką patys gydytojai vartoja gripo ir kitų virusinių ligų sezono įkarštyje, kad nesusirgtų?
Kad mūsų organizmo imuninė sistema patikimai kovotų su infekcijomis, reikalingi vitaminai. Peršalimo ligų ir gripo sezonu – tuo labiau.
Bėda, kad vien pasižiūrėjus į vitaminų pasiūlą vaistinėse ima svaigti galva. Kai galimybių tiek daug, kaip išsirinkti tuos, kurie tikrai padeda?
Vienas iš būdų – imti pavyzdį iš gydytojų, kurie, kaip ir visi mirtingieji, juk taip pat vartoja vitaminus. Tėra tik vienas nustebinti galintis skirtumas: jie nesusiperka visos abėcėlės ir kitiems nepataria.
Tiek mitybos specialistai, tiek medikai savo namų vaistinėlėse laiko vos kelių rūšių vitaminus – ir tai ne kiaurus metus.
Bet ne dėl to, kad manytų, jog organizmui visų kitų vitaminų nereikia. Tiesiog stengiasi kuo daugiau visų jų gauti su maistu. O paspirtį kapsulėmis ir tabletėmis pasilieka sunkiausiam metų laikui. Štai pagrindinis jų pasirinkimas.
Vitaminas E
Tai galingas antioksidantas, stiprinantis imuninę sistemą.
Vitamino E deficitas – retenybė, todėl jo (ir ne tik jo vieno) gana lengva perdozuoti ir taip sau pakenkti.
Todėl, gydytojų teigimu, geriausia ir saugiausia vitamino E gauti su maistu. O turtingiausi jo šaltiniai – sėklos, riešutai ir riešutų sviestas, tamsiai žalios lapinės daržovės (kaip špinatai ir brokoliai) bei vaisiai (pavyzdžiui, kiviai), pomidorai, mangai, kviečių gemalų aliejus.
Vitaminas C
Nors mitas, kad jis gali apsaugoti nuo peršalimo ligų, buvo išsklaidytas, vitamino C svarba stipriam imunitetui niekur nedingo.
Geriausias būdas aprūpinti organizmą adekvačiomis vitamino C dozėmis yra per maistą. Taigi valgykite daug citrusinių vaisių (apelsinų, greipfrutų), taip pat kivių, bastutinių šeimos daržovių (žalių brokolių, briuselinių kopūstų),
braškių, pomidorų, bulvių šviesia odele ir baltu minkštimu.
2021-aisiais skelbta, kad vitaminai C ir D mažina ūmių kvėpavimo takų infekcijų riziką, trumpina juntamų ligos simptomų laiką. O 2022 metais nustatyta, jog vitaminas C ir pats vienas gali mažinti kvėpavimo takų infekcijų trukmę.
Todėl net dauguma medikų, reguliariai nevartojančių multivitaminų ar kitokių papildų su vitaminais ir pirmenybę teikiančių jų gavimui su maistu, susirgę vis dėlto griebiasi vitamino C. Geria paprastai po 2 g dukart per dieną, kad greičiau pasveiktų.
Kai kurie medikai peršalimo ligų sezonui taip pat rekomenduoja papildus su šeivamedžiais, vitaminais C ir D bei cinku.
Vitaminas D
Ne paslaptis, kad dauguma žmonių jo negauna pakankamai su maistu, nes tą išvis sunku padaryti. Todėl be vitamino D papildų nelabai įmanoma išsiversti – tai patvirtina ir profesionalūs medikai.
Tuo labiau kad sprendžiant iš 2022-aisiais paskelbto tyrimo rezultatų, šis vitaminas dar ir gali padėti išvengti gripo.
Tačiau specialistai pabrėžia: sveikai, gripui pasipriešinti galinčiai imuninei sistemai ne mažiau svarbi ir subalansuota mityba, geras miegas bei reguliari mankšta.
Omega-3 riebalų rūgštys
Nuo seno visiems žinoma, jog imuninei sistemai į naudą ir reguliariai vartojami žuvų taukai. Tačiau šiuolaikinių tyrėjų nuomonė šiuo klausimu – tarsi sūpuoklės: siūbuoja tai į vieną, tai į kitą pusę, bet iki galo taip ir nesutariama, kam derėtų rekomenduoti vartoti tokius papildus ir kokiomis dozėmis.
Todėl prioritetas ir vėl turėtų būti maistas.
Bet jeigu jūsų valgiaraštyje negausu omega-3 rūgščių turtingų produktų – pavyzdžiui, dėl to, kad nevalgote žuvies, – papildai bus puikus problemos sprendimas.
Tarp kitko, jei tikrai ribojate gyvulinės kilmės produktus, gera išeitis bus grybai – jie turtingi ląstelienos, probiotikų ir omega-3 riebalų rūgščių taip pat.