Skauda po kaire krūtimi?
Dešimt potencialių tokio skausmo priežasčių ir kada kreiptis į gydytoją.
Kai skauda kairėje krūtinės pusėje, sunerimsta net stipriausių nervų žmonės. Šiaip ar taip, būtent toje pusėje išsidėstę visi svarbiausi organai ir struktūros: širdis, kairysis plautis, skrandis, blužnis, stemplė, šonkauliai…
Bet ar tikrai staigus skausmas šioje kūno dalyje jau priežastis panikuoti?
Nebūtinai, sako medikai. Ir siūlo, užuot puolus diagnozuoti sau vieną baisią ligą po kitos, apsvarstyti kelis esminius faktorius: kiek jums metų; ką veikėte, kai pajutote skausmą; ar jis stiprus.
Turėtumėte prisiminti ir savo ligų istoriją – kuo esate sirgę, kokius vaistus vartojate. Taip pat ar be skausmo yra ir kitų simptomų.
Kai kuriais atvejais skausmas po kaire krūtimi gali būti visiškai nekaltas. Kitais – įspėti apie medicininę problemą. Tad šaltas protas ir išmanymas, kas galėtų kelti diskomfortą toje kūno vietoje, kritiškai svarbūs.
Raumenų skausmai
Justi nedidelį fizinį diskomfortą po intensyvios treniruotės visiškai normalu, nors ir reiškia, kad sportuodami greičiausiai persistengėte.
Taigi jei skausmas po kaire krūtimi atsiranda po krūtinės raumenis aktyvuojančių pratimų, kaip atsispaudimai ar svarmenų kilojimai atsigulus, didelė tikimybė, kad raumenis ir maudžia. Jie net gali tapti jautrūs paliesti, o skausmas varijuoti nuo buko, tempiančio iki tikro sopulio.
Tačiau po kelių dienų arba savaičių raumenų skausmai turi praeiti. Greičiau juos nuslopinti padeda poilsis ir karšti arba šalti kompresai. Pastaruosius laikykite uždėję ant skaudamos vietos ne ilgiau kaip 20 minučių 2 dienas iš eilės. Jeigu raumenis maudžia itin smarkiai, kartokite kompresus kas 2 valandas. Gali praversti ir nereceptiniai tepalai nuo skausmo ir uždegimo (tokiais galima teptis 3–4 kartus per dieną).
Refliuksas
Teko patirti tą nepaprastai bjaurų gąsdinantį jausmą, kai kairę krūtinės pusę – arba ties viduriu – kažkas suspaudžia ir degina? Jei taip, žinote, kas yra refliuksas.
Refliuksas taip pat gali sukelti pykinimą, kosulį, rūgštų arba kartų prieskonį burnoje. Paprastai taip nutinka pavalgius, patiriant stresą ir paūmėja atsigulus. Trunka nemalonūs pojūčiai nuo kelių minučių iki kelių valandų.
Šią problemą galima išspręsti vartojant nereceptinius antacidus, pakeitus mitybą (pavyzdžiui, nevalgant 3 valandas iki miego ir atsisakant refliuksą sukeliančių produktų, kaip kava, aštrūs ir riebūs patiekalai, šokoladas, alkoholis, mėtos).
Metus rūkyti refliuksas irgi kamuos mažiau.
Kostochondritas
Kremzlės, jungiančios šonkaulį su krūtinkauliu, uždegimas paprastai pasireiškia buku maudžiančiu skausmu apatiniuose šonkauliuose. Skausmas suintensyvėja palietus tą vietą, giliai įkvėpus arba kosėjant. Taip pat, prasidėjęs kairėje pusėje, jis gali išplisti po visą krūtinę.
Kodėl kai kurie žmonės suserga kostochondritu, nėra iki galo aišku. Vieniems uždegimą gali sukelti trauma, didelių svorių kilojimas, intensyvus sportavimas, kitiems – liga.
Kostochondrito sukeltas skausmas linkęs praeiti savaime. Tačiau jeigu iš tiesų sergate kostochondritu, jums kelias savaites nederėtų kiloti nei stumti didelių svorių.
Skausmui palengvinti galima atlikti raumenų tempimo pratimus. Ypač rekomenduojami „tarpdurio“ pratimas (pakelkite rankas 90 laipsnių kampu, delnais atsiremkite į durų staktas ir pamažu ženkite pro duris iš pradžių viena koja, paskui kita) arba sfinkso poza (atsigulkite ant pilvo, rankas ištieskite į priekį, o tada pasikelkite pamažu ant alkūnių taip, kad dilbiai ir delnai tebeliestų grindus, ir lėtai išrieskite viršutinę kūno dalį).
Padeda ir šildantys kompresai.
Titzės sindromas
Ši būklė, apibūdinama kaip vieno arba daugiau šonkaulių krūtinkaulinio galo kremzlių uždegimas, dažnai painiojama su kostochondritu. Mat simptomai kone identiški – skirtumas tik toks, kad Titzės sindromo atveju skauda krūtinės sritį arčiau peties ir viršutinę krūtinkaulio dalį. Taip pat stebimas krūtinės patinimas, to kostochondrito atveju nebūna.
Priklausomai nuo to, kurie šonkauliai pažeisti, skausmas perveria arba judant, arba pasukus viršutinę kūno dalį. Diskomfortą galima justi sėdint ar gulint tam tikra poza. Skausmingi gali tapti ir kosėjimas, čiaudėjimas, vėmimas.
Niekas nežino, kas sukelia Titzės sindromą, tačiau kai kurie specialistai mano, jog kaltos smulkios krūtinės traumos – pavyzdžiui, persitempimas sportuojant, per kosulio priepuolius arba persirgus kvėpavimo takų infekcijomis.
Titzės sindromas gydomas poilsiu ir nereceptiniais vaistais nuo uždegimo. Paprastai per vieną dvi savaites jis visiškai praeina.
Pleuritas
Jeigu jaučiate aštrų, duriantį skausmą krūtinėje arba petyje, kai giliai įkvepiate, yra tikimybė, jog priežastis pleuritas – krūtinplėvės (pleuros) uždegimas.
Jis išsivysto uždegimui plaučiuose išplitus į pleurą. Dėl to krūtinplėvės audiniai išbrinksta ir ima trintis vienas į kitą keldami veriantį skausmą.
Šis gali atsirasti susirgus virusine infekcija, pneumonija (jos atveju dar ir karščiuojama, kosėjama), patyrus krūtinės traumą.
Negydant pneumonijos yra tikimybė, kad infekciją sukėlusios bakterijos pateks į kraujotaką ir pažeis kitus organus, todėl būtina tučtuojau kreiptis į gydytoją.
Jeigu pleuritą sukėlė virusas, gali tekti pakentėti porą dienų, kol skausmas praeis. Bakterinės pneumonijos atveju skausmas dažniausiai kamuoja, iki pradedamas gydymas.
Hiatinė išvarža
Hiatinė, arba kitaip diafragminės angos, išvarža laikoma retesne skausmo po kaire krūtimi priežastis.
Pro šią angą eina stemplė, aorta, tai silpniausia vieta, per kurią skrandis įeina į tarpuplautį ir pakeičia anatomiją. Skausmas tokiu atveju būna tempiantis arba plėšiantis ir juntamas iškart po kaire krūtimi.
Skausmingi pojūčiai gali pasireikšti padidėjus spaudimui pilvo viduje – tarkime, kaip keliate krepšius su pirkiniais ar kitus sunkius daiktus. Ir trunka jie, kol atliekami tokie judesiai.
Sergant kostochondritu kelias savaites nederėtų kiloti nei stumti didelių svorių.
Nedidelės hiatinės išvaržos nesukelia jokių kitų simptomų, bet didesnės gali reikštis sudirgusiu rėmeniu, rūgšties refliuksu, dusuliu, pilno skrandžio pojūčiu iškart po valgio. Kartais vemiama krauju, stebimos juodos išmatos.
Jeigu įtariate, jog galite turėti diafragminės angos išvaržą, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju, nes jai sutvarkyti dažniausiai reikalinga chirurginė operacija.
Perikarditas
Kaip turbūt žinote, perikarditu vadinamas širdiplėvės (perikardo) uždegimas.
Skausmą sukelia patinusių ir sudirgusių perikardo sluoksnių trynimasis vienas į kitą. Ar ilgai jis trunka, priklauso nuo to, kuris iš keturių perikardito tipų jus pakirto.
Kiti simptomai gali būti kosulys, nuovargis, kojų tinimas, nedidelis karščiavimas, dažnas širdies plakimas, dusulys gulint, pilvo patinimas.
Perikardito simptomai gali sutapti su kitų širdies ir plaučių ligų simptomais, todėl pajutę staigų skausmą krūtinėje visada kreipkitės į gydytoją.
Plaučių embolija
Taip vadinamas trombas plaučiuose.
Dažniausiai trombai susidaro po neseniai atliktos operacijos, gulintiems ligoniams ar po ilgo sėdėjimo (pavyzdžiui, skrydžio lėktuvu). Taip pat trombų pasitaiko nėščiosioms.
Skausmas plaučių embolijos atveju būna įvairus, tačiau dažniausiai skundžiamasi aštriais „dūriais“, kurie smogia staiga ir sustiprėja giliai įkvėpus.
Prie skausmo neretai prisideda galvos svaigimas, padažnėjęs kvėpavimas ir širdies plakimas, dusulys, kosėjimas (kartais net krauju), nerimas.
Kraujo krešulys taip pat gali susidaryti kojoje: tuomet ji patinsta, parausta ir tampa skausminga.
Tai potencialiai pavojų gyvybei kelianti liga, tad jeigu kyla bent menkiausių įtarimų, užsiregistruokite pas gydytoją.
Angina
Skausmas krūtinėje arba už kairės krūties, kurį sukelia užsikimšusios arterijos, – taip anginą apibūdina gydytojai kardiologai. Ir įspėja: ji gali būti pavojaus signalas dėl artėjančio infarkto.
Anginos skausmas paprastai pasireiškia tiems, kieno vainikinės arterijos, pernešančios deguonį į širdį, yra užsikimšusios. Tuomet juntamas deginantis, gniaužiantis, bukas skausmas, spaudimas krūtinėje, trūksta oro, pykina, o skausmas eina į kairę ranką, žandikaulį ar nugarą.
Anginą gali sukelti fiziniai krūviai, bet net ir juos nutraukus skausmas gali nepraeiti.
Nesvarbu, kiek jis tęstųsi, nedelsiant reikia kreiptis medikų pagalbos, nes, kaip minėta, angina gali signalizuoti apie infarktą.
Infarktas
Skausmas kairėje pusėje nebūtinai reiškia infarktą. Tačiau pasitaiko ir priešingai.
Jeigu pajuntate krūtinėje skausmą, kokio nebuvo patyrę iki šiol, – spaudimą, diskomfortą, kurie stiprėja judant, vertėtų susirūpinti, ar tai ne infarktas. Ir tuo labiau jeigu tokį patį skausmą jaučiate petyje, rankoje, nugaroje, kakle, žandikaulyje.
Tarp širdies smūgio simptomų gali būti pasunkėjęs kvėpavimas, pykinimas, prakaitavimas ar galvos svaigimas.
Skausmas gali trukti ilgiau nei kelias minutes arba užeiti ir praeiti.
Pajutę ką nors panašaus nedvejodami skambinkite pagalbos telefonu.
Kada kreiptis į gydytoją
Jeigu jūsų juntami simptomai nėra labai stiprūs – apsiriboja lengvu diskomfortu ar retsykiais užeinančiu skausmingu gnybtelėjimu, pasistenkite patekti pas savo šeimos gydytoją per artimiausias kelias dienas, daugiausia – savaitę.
Tačiau jei skausmas stiprus, nepraeinantis ar lydimas kitų nerimą keliančių simptomų (dusulio, svaigulio, pykinimo, vėmimo; arba jei skausmas sklinda į ranką, žandikaulį, nugarą), medikų pagalbos kreipkitės nedelsdami.